10 Araştırma Şirketine Göre EVET ve HAYIR Oranlarında Son Durum

16 Nisan 2017'de yapılacak Cumhurbaşkanlığı Sistemine geçişli anayasa değişiklik referandumuna sayılı günler kala, yeni anket sonuçları açıklanmaya başlandı. gerçekleştirilen anket sonuçlarındaki son durum netleşiyor. Peki,araştırma firmalarının son yaptığı anketler EVET ve HAYIR oranları için ne diyor? 10 ayrı firmadan 10 ayrı sonucu sizler için derledik.

10 Araştırma Şirketine Göre EVET ve HAYIR Oranlarında Son Durum

Son 10 araştırmanın sonuçlarını derleyerek sizinle paylaşıyoruz. Anket sonuçlarına göre yedi araştırmada EVET önde, üç araştırmada ise HAYIR oyları önde.

16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak referandum için yaptıkları anketlerde EVET oylarının önde olduğunu açıklayan 7 araştırma firmasının sonuçları şöyle:

MAK Danışmanlık: MAK anketinde EVET tercihleri % 58.88, HAYIR tercihleri % 41.12 şeklinde gözüküyor. Anket 25 Şubat-2 Mart 2017 arasında 30 büyükşehirde 5 bin 400 kişiyle yüz yüze yapılmış.

ORC Anket: ORC anketinde göre EVET tercihleri % 57,2 çıkarken, ankete katılanların % 42,8’i ise HAYIR oyu kullanacağını belirtmiş. Anketler, 36 ilde 3 bin 140 kişiyle 1-7 Mart arasında gerçekleştirilmiş.

Argetus Araştırma: Argetus Araştırma Şirketi, Cumhurbaşkanlığı Sistemi referandumu için 3 farklı araştırmayla nabız tutmuş. İlk araştırma 02-06 Şubat'ta 26 ilde 2 bin 560 kişiyle, (CATI-Bilgisayar Destekli Telefon) gerçekleştirilmiş. İkinci araştırma, 13-18 Şubat tarihlerinde 26 ilde 3 bin 200 kişiyle yüz yüze görüşme, üçüncü araştırma 03-08 Mart'ta, 26 ilde, 2 bin 144 kişiyle (CATI-Bilgisayar Destekli Telefon) görüşülerek yapılmış. Argetus’un araştırmalarına göre HAYIR cephesi zayıflarken EVET oyları yükseliyor. Seçmenlerin verdikleri yanıtlar arasında EVET tercihi, kararsızlar dağıtıldıktan sonra %53-%56 aralığında değişim gösteriyor. HAYIR diyenler ise %47-%44 bandında sıkışmış durumda.

A&G (Adil Gür): A&G araştırma şirketinin referandum anketinde EVET tercihleri % 54, HAYIR tercihleri % 46 civarında. Adil Gür'ün beyanlarına göre, EVET oyu vereceklerin önemli bir bölümü, bunun sebebini “Erdoğan’a duyduğu güven” olarak, HAYIR oyu verecekler ise “Erdoğan karşıtlığı” ile açıklıyor'.

Konsensüs Araştırma:  Konsensüs şirketinin açıkladığı referandum anket sonuçlarında, EVET diyenlerin oranı % 59, HAYIR diyenlerin oranı % 41olarak görülüyor.

Metropoll Araştırma: Metropoll’ün Şubat ayı anket sonuçlarına göre, Türkiye genelinde refaranduma katılım % 83 civarında görünüyor. Sonuçlar böyle şekillenirse EVET ve HAYIR tercihlerinin şansı eşit. Anketlerde genç seçmenlere sorulan "Referandumun sonucu ne olur?” sorusuna katılımcıların % 56'sı "EVET ÇIKAR”, %31'i ise "HAYIR ÇIKAR” yanıtını vermiş.

Optimar Araştırma: Optimar anketinde EVET % 53,6, HAYIR % 46,4 çıkmış. Araştırma, 26 ilde 3-10 Ocak 2017 tarihlerinde 2 bin 043 kişi ile yüz yüze görüşülerek yapılmış.


HAYIR ÇIKACAK DİYEN ANKETLER

Referandum araştırmalarında üç anket firmasının sonuçlarında ise HAYIR oyları önde gözüküyor. İşte o sonuçlar.

Gezici Araştırma: Gezici Araştırmanın anket sonuçlarına göre halkın % 41,2’si EVET, % 58,2’sinin ise HAYIR diyecek.

AKAM Araştırma: Referandumda HAYIR çıkacağını iddia eden araştırma sonuçlarından biri de AKAM şirketine ait. Bu araştırma sonuçlarına göre HAYIR tercihleri % 57,6 ile önde görünüyor. AKAM'ın iddiasına göre EVET tercihleri % 42 civarında.

AVRASYA Araştırma: Cumhuriyet Gazetesi'nin manşetten yayınladığı Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezinin anket sonuçlarına göre HAYIR% 57.57, EVET tercihleri ise % 42.43 civarında. Bu anket 3-9 Mart arası 26 il ve ilçede 8 bin 120  katılımcıyla gerçekleştirmiş.

 

ARGETUS DANIŞMANI ERDOĞAN: "KARARINI DEĞİŞTİRECEK SEÇMENE DİKKAT"

Argetus Danışmanı Erol Erdoğan’a göre, olağanüstü bir durum yaşanmazsa referandumda kesinlikle EVET çıkacak. Erol Erdoğan’ın değerlendirmesi şöyle:

“HAYIR diyenlerin anayasal değişikliğe ilişkin algı içerikli argümanları eskidi, buna karşın EVET diyenler, değişimi maddeler üzerinden anlatarak seçmeni ikna edici bir dil kullanıyor. İlk aylarda HAYIR diyenler algı olarak baskın gözükürken artık şartlar EVET lehinde. Ayrıca, kararsızlar ile kararını yeniden gözden geçirecek seçmenlerin yaklaşımları önem taşıyor. Bu süreçte, ‘Kararımı yeniden gözden geçirerek değiştirebilirim’ diyen kitle kararsızlardan önemli hale geldi. Dolayısı ile tereddüt edilen konular ya da ikna edilmeyi bekleyen seçmenler dikkate alınarak gerçekleştirilecek propaganda süreci, referandumda EVET ve HAYIR oranlarını belirleyecek. Kampanya sürecinde olağanüstü durumlar yaşanmazsa, EVET tercihleri % 53-56 arasında sonuçlanacak. Seçmeni etkileyecek ciddi olaylar yaşanırsa, salınım bandı (değişim aralığı) genişleyerek mevcut sonuçlardan farklı olarak eksi ve artı 1-2 puana kadar sonuçların değişmesi mümkün gözüküyor. Yapılan araştırmalar, MHP ve Saadet Partisi seçmenlerinin önemli bir kısmının parti yönetimlerinden farklı düşündüklerini gösteriyor. Bunun yanı sıra, 'Kararımı sandık başına kadar gözden geçirebilirim’ diyen seçmen, araştırma şirketlerinin sonuçlarını tahmin etme noktasında zorluk çıkarıyor ve anket çalışmalarında büyük bir risk olarak göze çarpıyor. Birçok ülkede seçim sonuçlarının öngörülememesinde ‘kararını değiştirme potansiyeli taşıyan’ seçmenin rol oynadığı görülüyor. Ülkemizde de 1 Kasım seçim sonuçları bundan dolayı tahmin edilemedi. Seçmen, referandum tartışmalarını çoğunlukla geleneksel medyadan izliyor. Sanılanın aksine Twitter seçmen tercihinde etkili değil, Facebook daha önde. Twitter, seçmen davranışını etkilemede medya mecraları arasında ilk üçte bile olmamasına karşın siyasetçi dilini etkilemede ilk sırada yer alıyor. Bu durum, siyasetçi için ciddi handikap oluşturuyor.”

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık