18 Yaşından Küçükler Kredi Çekebilir mi?

18 Yaşından Küçükler Kredi Çekebilir mi?

Bankalar kendilerine kredi başvurularında bulunmakta olan bireylerden ilk olarak yaş özelliğimizin onlara uygun olmasını isterler.

18 yaşına gelmiş olan bir insan fiil ehliyetine de sahip olarak kötü ile iyiyi, doğru ve yanlışı yine faydalı ve zararlıyı ayırabilme fonksiyonuna sahip bir şekilde kendi adına hareket edebiliyor olmalıdırlar. Bu sıfat beraberinde banka kredileri de dahil olarak kendilerini borç ve haciz yani kısıtlamalar altına sokabilecek çeşitli işlemleri başarılı bir biçimde yapabilme yeteneklerine sahip bir şekilde değerlendirmekteler. 18 yaş kanunen de bu işlemler açısından yeterli görünüyor olsa da yine bankalar, 20 yaş ve yukarısını da kredi onaylarında yeterli göremeyebiliyorlar. Bankalar yaş sınırlarının dışında da ikamet belgesi veya yine başvuran ismine düzenlenen son 3 aya ait fatura ve gelir verilerini de takip edebiliyorlar.

Üst Yaş Sınırı

Yine üst yaş sınırı mevzusuna gelirsek her banka için geçerliliğini korumamaktadır. Çeşitli bankalar 65 yaş ve üstünü riskli olarak kabul ediyorken vade süresi uzun konut ve taşıt kredilerini kullandırmıyorlar ve yine bazı bankalar da çeşitli ek fonksiyonları da işin içine dahil ederek onay verebiliyorlar. Yine 18 yaş ve 65 yaş üstü olan bireylerin bankaların riskli olarak gördükleri sınırlarda bulunan banka müşterileri olarak bilinmektedir. Bu sebeple de her banka olmasa dahi birçok banka krediye karşılık bir şekilde sağlam bir çeşit kefil talebinde olmalıdır. Kefil olacak bireyin de kredi notu ve yine borç dökümleri ile ilgili olarak çeşitli veriler toplam bazı varlıklarında kullanılmakta olan kredileri karşılayabilme durumları da oldukça yeterli görülüyor olsa dahi riskli gruplarda bulunan bu bireyler kredi onayını alırlar.

Hayat Sigortası

Yine bankalar belli yaş üzerinde olan bireylerin ölüm risklerini de göz önünde alarak temkinli bir şekilde yaklaşmaktalar ve kredi kapsamında yer alan hayat sigortasının yapılmasını da kesinlikle zorunlu bir hale getirmekteler. Borcun kişisel olmasından dolayı da ölüm esnasında mevcut olan borcun da bütününün silinmesi söz konusu olduğu için bu riskin de yok edilebilmesi açısından yapılmakta olan yine bu uygulama bankaların kendilerini güvence altına almasını sağlamaktadır.