18 Yaşından Küçüklere Hesap Açan Bankalar

18 Yaşından Küçüklere Hesap Açan Bankalar

Bankacılık kanuna göre 18 yaş altında olanların tek başına bankalardan hesap açtıramazlar. 18 yaşından küçüklerin bankalardan hesap açtırabilmesi için ebeveynlerin onayı gerekmektedir.

Anne ve babalar, 18 yaşından küçük çocuklarına hesap açtırabilmek için kimlikleriyle beraber banka şubelerine gitmeleri gerekir. Bankalarda, 18 yaşından küçük kesimleri bankalarına çekebilmek için sunmuş olduğu hizmetle genç kesim müşteri sayısını artırma çabasındadır. Bunun için 18 yaşından küçüklere açılan yatırım hesapları, kumbara hesaplarında hesap işletim ücretleri alınmamaktadır.

18 yaşından küçüklere bankaların açmış olduğu hesaplar ve hesapların özellikleri aşağıdaki gibidir.

İlk İmza Hesabı: İş Bankası tarafından 12 ve 18 yaş arası kişilere açılan hesaplardır. Verilecek bankamatik kartıyla alışveriş yapılabilir, para transferleri gerçekleştirilebilir. Bankamatik kart, Maestro kart olduğu için internet alışverişlerine kapalıdır. Yapılan alışverişlerde maxipuan uygulaması bulunan İlk İmza hesabı, hesap sahinin 18 yaşına gelmesi sonrasında hesap otomatikman İş Bankası bankomat hesabına dönüşecektir.

Harçlık Hesabı: Garanti Bankasının 15-25 yaş arasında ki kişilere açmış olduğu hesaptır. 18 yaşından küçüklerin hesap açtırabilmesi için velilerin onayı gerekmektedir. Yapılacak alışverişlerde Harçlık Hesap kartına Bonus puan kazanma özelliği vardır. Harçlık Hesabı, Mastercard özelliği olduğu için internet alışverişlerine de açık olan bir hesaptır. 25 yaşına kadar hesap ücreti alınmayıp, 25 yaşından sonra hesap ücreti alınmaya başlanacaktır.

Exi26 Hesabı: Akbank tarafından 15-26 yaş arasında ki kişilere açılan hesap ve karttır. Yapılacak alışverişlerde Chip-para kazanma şansının olduğu Exi26 hesap kartı, Mastercard özelliğinden dolayı internet alışverişlerine açık bir karttır.

Junior Hesap: Vakıfbank tarafından 18 yaş altı müşterilere verilen hizmettir. 18 yaşından sonra hesap otomatikman Vakıfbank Kredili Mevduat Hesabına dönüşecektir.

18 yaş altı kişilere, yukarıda belirttiğimiz banka ve hesapları dışında TEB’in Gençlik hesabı, ING Bank’ın İninal Hesabı, Ziraat Bankası Kumbara hesapları da bulunmaktadır.