2022 Çocuk Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

2022 Çocuk Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Yeni doğum yapmış annelerin gündeminde çocuk parası yer almaya devam ediyor.

Aile ve Sosyal hizmetler Bakanlığı tarafından işlemini gerçekleştiren Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşına verilmekte olan çocuk yardımı (parası), doğumu yeni yapmış evde ya doğum yapmaya hazırlık yapan anne adayları tarafından araştırılmaya devam ediliyor. İlk çocuk, ikinci çocuk, 3 çocuk ve çoğul çocukta farklılık gösteren çocuk parası ne kadar? Çocuk parası ne zaman yatar? Bu tip sorular anne babaları oldukça yakından ilgilendiriyor.

Son zamanlarda yurttaşlarım internet uygulamalarında en çok araştırdıkları konulardan birisi de çocuk parasını ne zaman yatacağı, özellikle de doğum işlemini yeni gerçekleştirmiş olan annelerin merak ettiği çocuk parası ne kadar, kimlere verilir, ne zaman yatar? Gibi soruların cevaplarını bu makalede bulabilirsiniz. İşte karşınızda 2022 çocuk parası ile ilgili detayların tamamı ve çok daha fazlası...

Çocuk Parası Nedir?

Devlet, sağ bir şekilde bir bebek dünyaya getiren annelerin masraflarını bu dönem içerisinde de destek verebilmek amacıyla onlara yardım yapmayı hedefliyor. Çocuk parası da bu yardımlardan birisidir. Doğum yapan bütün annelere aile, Çalışma ve Sosyal hizmetler Bakanlığı tarafından verilmekte olan bir yardımdır. Önceden de açıklamış olduğumuz gibi bu yardımdan bütün doğum işlemini yapmış anneler faydalanabilir.

Çocuk Parası Ne Kadar?

Çocuk parasını ne kadar oldu, dünyaya gelen çocuğun kaçıncı olduğuna göre değişiklik gösterir. 2021 senesine ait verilere göre çocuk parası miktarları aşağıda belirtilmiştir.

  • İlk çocuk için 300 lira,
  • İkinci çocuk için 400 lira,
  • 3 ve daha fazla çocuk için ise 600 lira para ödemektedir.

Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Çocuk parasını alabilmek amacıyla öncelikli olarak ailenin ilgili Nüfus Müdürlüğü’ne gitmek suretiyle çocuğu kimlik paylaşım sistemi ne (KPS) kaydedilmesi gerekecektir. Hemen akabinde ise Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan 'Doğum yardımı başvuru dilekçesi' eksiksiz bir şekilde doldurulur ve imzalanır. Dilekçeyi doldurduktan sonra ise başvuru, Aile çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı müdürlüklerine kadar sosyal hizmet merkezlerine yapılabilir.