2022 En Düşük ve En Yüksek Sigorta Primi Ne Kadar Oldu?

2022 En Düşük ve En Yüksek Sigorta Primi Ne Kadar Oldu?

2022 senesi içerisinde uygulanacak asgari ücretin net bir şekilde 4253 lira olarak açıklanmasından sonra pek çok ücret kaleminde artış yaşandı.

BAĞ-KUR ile SGK prim ücretleri de bu artıştan nasibini alacak kalemler arasında yer alıyor. 2022 senesinde geçerli olacak asgari ücretin ilan edilmesinden hemen sonra BAĞ-KUR ile SGK prim ücretlerinin hesaplanması yeniden yapılacak. BAĞ-KUR ile SSK primi, maaşların belli bölümü üzerinden hesaplanıyor. 1 aylık süreç içerisinde yani 30 gün üzerinden her ay yatırılan BAĞ-KUR ile SSK prim ücretleri, sosyal güvenlik kurumuna yatırılır. Bu tip ücretler, asgari ücret uygulaması üzerinden hesaplanan kalemlerdir. Yeni asgari ücret Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 4 bin 250 lira olacak şekilde açıklandı.

2022 BAĞ-KUR ile SSK Prim Ücretleri Ne Kadar Olacak?

Asgari ücretin kamuoyu ile paylaşılması ondan sonra BAĞ-KUR ile SSK prim ücretleri yeniden hesaplanacak. Sigorta primleri yalnızca sağlık hizmetlerinden yararlanmanın dışında emeklilik açısından da vatandaşlar için oldukça önemlidir. Gerek sağlık gerekse de emeklilik açısından ödenmekte olan sigorta primleri, sosyal güvenlik kurumuna her ay düzenli bir şekilde yatırılıyor. Asgari ücret üzerinden tespit edilmiş olan sigorta primleri ise 30 günlük süre üzerinden hesaplanarak her ay ödenir.

2022 BAĞ-KUR Primleri Ne Kadar Oldu?

Sigorta çeşitlerinden biri olan BAĞ-KUR, isteğe bağlı bir şekilde sigorta kollarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. BAĞ-KUR kapsamında sigortası bulunan vatandaşların primleri ise aylık kazançlarının %32’si oranında primlerini öder. %32 oranında primin ise yüzde 20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası kapsamında ele alınıyorken, yüzde 12’lik geri kalan kısım ise genel sağlık sigortası primi olarak hesaplanan.

2021 senesi içerisinde 4B çalışanlarının primleri göz önüne alındığında asgari ücret üzerinden indirimsiz sigorta primleri 1234 lira olarak hesaplanmıştır. Aynı şekilde asgari ücret üzerinden indirimli bir şekilde sigorta primleri ise 1055 lira olarak hesaplanmıştır. Asgari ücret üzerinden ödemelerini alan 4B çalışan vatandaşların ise aylık prim tutarları en az gün içi 135 lira olacak ve en çok ise 9257 lira olarak hesaplanacaktır.