2022 Kıdem tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

2022 Kıdem tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

2022 senesi içerisinde geçerli olacak asgari ücretin belirlenmesinden sonra gözler şimdi de 2022 kıdem tazminatı hesaplama yöntemlerine çevrildi.

Kıdem tazminatı tabanı, asgari ücret zam oranının açıklanmasının sonrasında tekrardan güncellendi. Bir yıl içerisinde 2 defa, bakanlık tarafından ilan edilen genelge ile tespit edilen kıdem tazminatı, 2022 senesi asgari ücrete yapılan zam oranı ile beraber artış gösterdi.

Belli koşulları taşıyan işçilere verilen kıdem tazminatının 2021 senesinde tavanı 8651 lira olarak belirlenmişti. Diğer taraftan milyonlarca vatandaşın oldukça yakından ilgilendiği kıdem tazminatı hesaplama işlemleri, son işyerinde çalışılan her sene açısından 30 günlük son brüt ücret üzerinden gerçekleşiyor. Peki, 2022 kıdem tazminatı tavanı ne kadar oldu? İşte 2022 senesi içerisinde uygulanacak kıdem tazminatı taban ve tavan fiyatları ile çok daha fazlası makalenin devamında...

2022 Kıdem Tazminatı Tavanı Ne Kadar Oldu?

Kıdem tazminatının 2021 senesinde tavanının 8651 lira olarak hesap edildiğini makalenin başında söylemiştik. 2022 senesine ait asgari ücrete bağlı bir şekilde bu kalemde de artış meydana geldi ve 12 bin 976 liraya yükseldi.

Kıdem Tazminatının Hesaplanması

Bir vatandaşın, çalışmış olduğu iş yerinde en az 1 yıllık kıdemi bulunan ve imza atılan iş sözleşmesini haklı sebeplere dayanarak fesheden, ya da iş sözleşmesi işveren tarafından iş kanununun 25. maddesinde ‘ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri’ başlıklı hükmünde de belirtilen nedenlerden birine dayanmaksızın feshedilen işçi, kıdem tazminatına hak kazanabilir.

Kıdem tazminatının hesaplanmasında öncelikli olarak söz konusu asgari süre, aynı işverenin aynı ya da değişik iş kollarında devamlı ya da aralıklı bir şekilde çalışma süreleri toplamı esas alınmak suretiyle hesaplanır. İşyerinin devri ya da intikali veya başka bir iş yerine geçmesi durumunda sonuç değişmez. Kamu kuruluşlarında ise çalışmış oranların hizmet süreleri ise birleştirilir.

Kıdem tazminatı, işçinin her bir yer açısından çalışma süresi karşılığında bir brüt ve giydirilmiş maaşı şeklinde hesaplanır. Yani işçiye, çalışmış olduğu her 1 seneye karşılık olarak 30 günlük brüt ve giydirilmiş ücreti kadar bir ödeme yapılması gerekir. Tazminat miktarını hesaplarken de aynı zamanda hesap yapan kişilerin karşılarına son brüt ücret kavramı çıkacaktır. Son brüt ücret kavramı, işçi statüsünde çalışan kişinin iş ilişkisi bağlamında iş gördüğü ve ücrete hak kazanmış olduğu en son net ücretinin gelir vergisi, SGK primi gibi çeşitli kesintilerinin yapılmamış halini ifade eder.