2022 Yeni Doğan Çocuk Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

2022 Yeni Doğan Çocuk Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

2022 senesi içerisinde doğum yapan anneler, çocuk yardımı parasını nasıl alındığını merak edip arama motorlarında bu sorunun cevabını araştırıyor.

2022 senesinin ocak ayı itibari ile yapılan yeni zamlarla beraber ödenmeye başlanacak olan doğum ve süt parasının ne kadar olduğu da yine aynı şekilde anneler tarafından merak edilirken, asgari ücretle çalışan kadınların doğum parasını ne kadar olduğunu da yine aynı şekilde gündeme gelen bir başka konu. Zamlarla beraber şekil alan yeni doğum ücretlerini araştıran vatandaşlar, Bu soruların cevabını merak ediyor.

Doğum Parası 2022’De Ne Kadar Olacak?

İlk çocuk, ikinci çocuk ve 3 çocuk gibi haller göz önünde bulundurularak ödenmekte olan doğum parası, her sene güncellenmiş fiyatlarıyla annelerin hesabına aktarılır. Aile ve Sosyal hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanmakta olan bu ödenekten, her doğum gerçekleştiren Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşı faydalanabilir.

2021 senesi içerisinde yer alan verilere göre günlük en az 38.15 liraya yükselen doğum parası, günlük olacak şekilde hesaplanan miktarlar üzerinden ise en yüksek 286 liradır. Çocuk sayısı göz önüne alındığında verilerin değişiklik göstereceğini söylemekte fayda vardır. 2021 senesinde İlk çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira ve 3 çocuk ile çoğul gebeliklerde ise 600 lira para ödenmektedir.

Annenin, Asgari Ücrete Çalışması Durumunda Doğum Parası Ne Kadar Olacak?

Bu hallerde asgari ücret haricinde bir başka ödeme almayan sigortalı bir kadının, annelik durumu halinde iken tamamen yatarak tedavi görmüş olması halinde 16 hafta açısından yapılan hesaplamalara göre 2021 senesi içerisinde 5366 lira iken 2022 senesi içerisinde 1506 lira olacak şekilde hesaplanmıştır.

Ancak ayakta istirahat eden bir annenin ise 2021 senesi içerisinde 7155 lira olan ödemesi, 2022 senesi itibariyle yaklaşık olarak 10 bin lira kadar olacak. Hastalık ve analık gibi hallerde suistimalleri önlemek amacıyla 2022 senesi içerisinde yapılan değişiklikler ile beraber hastalık ve analık durumlarındaki iş göremezlik durumunun başlamış olduğu tarihten itibaren 3 ay yerine 12 aylık süre prime esas kazançlar üzerinden hesaplama yapılıyor.

Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum parasını alabilmek amacıyla öncelikli olarak sigortalı bir şekilde çalışanı vatandaşın çalışmakta olduğu iş yerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru işlemlerini yapması gerekir. Doğum parası, sağ bir şekilde doğan bebeğin kimlik bilgileri ile bağlı olunan sosyal güvenlik kurumuna başvurulması halinde SGK, kişinin banka hesabına bu bedeli eder. Doğum yardımı açısından başvuru ise Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığına yapılır. Bakanlığın belirlemiş olduğu başvuru dilekçeleri titizlikle incelenir ve doğum gerçekleştiren annelere verilir. Dilekçe ile form örnekleri ise sosyal hizmetler müdürlüklerine veya kaymakamlık makamlarına iletilir.