2022’de Maaşlar Ne Kadar Olacak? İşte Zam Listesi!

2022’de Maaşlar Ne Kadar Olacak? İşte Zam Listesi!

Milyonlarca kişi yeni yılda uygulanacak zam miktarını merak ediyor. Emekliler, memurlar, asgari ücretliler 2021 yılının son günlerinin gelmesi ile birlikte maaşlarının ne kadar zamlanacağını merak ediyor. Şimdiye kadar ortaya çıkan detaylar şu şekilde…

Merkez Bankası, geçtiğimiz günlerde 2021 yılı enflasyon beklentisini yüzde 18.4 olarak açıklamıştı. Bu tahminin doğru çıkması halinde SSK ve Bağ-Kurlunun maaşı yüzde 9.17’lik bir zam alacak. Türkiye’de iş hayatında olan insanların çok büyük bir bölümü asgari ücret üzerinden maaş alıyor, enflasyon oranı asgari ücret üzerinde de son derece etkili. Son açıklamalara göre, 2022’de asgari ücretin 3.500 TL’nin üzerine çıkmasına kesin gözü ile bakılıyor. Net miktar ise Aralık ayının son günlerinde açıklanacak. Peki, yeni yılda maaşlar ne kadar olacak? Kim ne kadar zam alacak? İşte detaylar…

sdfasfdasdf.jpg

Memur ve Memur Emeklileri

Merkez Bankası’nın enflasyon tahminin doğru çıkması halinde yeni yılda yüzde 11.17 oranında zam alması bekleniyor. Toplu sözleşmeden yüzde 5 zam alınacak bunun yanı sıra enflasyon farkı zam oranında belirleyici olacak.

SSK ve Bağ-Kur

2021’in ikinci 6 aylık dönemindeki enflasyon oranı maaşlardaki zam miktarını belirleyecek, Şimdiye kadar yüzde 4.23’lük oran ortaya çıktı, yılsonu enflasyon oranı yüzde 18.4 olursa yeni yıldaki zam oranı yüzde 9.17 olacak.

Asgari Ücret

Türkiye’de çok büyük bir kesim asgari ücretle çalışıyor. Önceki yıllara ait veriler incelendiğinde, zam oranın enflasyonun yüzde 5-7 puan üzerinde olduğu görülüyor. Bu doğrultuda asgari ücretin yüzde 25 oranında zamlanması ve 3.500 TL’nin üzerine çıkması bekleniyor.

İşsizlik Maaşı

Asgari ücretin artması ile birlikte devletin yarım ödemeleri de artıyor. 2022’de işsizlik maaşı için öngörülen miktar alt sınır için 1.789 TL, üst sınır için 3.577 TL.

afcvadfva.jpg