5 yıl boyunca kesilmiş paralar iade edilecek

5 yıl boyunca kesilmiş paralar iade edilecek

Danıştay 3. Dairesi Nisan ayında verdiği kararla birlikte devlet doğrultusunda verdiği gelir desteğinde yüzde 4 oranında kesilen vergiyi iptal etti. Bu bilgilere göre, 5 yıllık geriye doğru kesilen vergiler iade edilecek.

Konuyla ilgili olarak tüm detayları aktaran Vizyon Şirket Ortağı İsmail Vefa Ak, gerçekleştirdiği açıklamada Hazine ve Maliye Bakanlığının da vergi iadeleri amacıyla çalışmalarını hızlandırdığına dair bilgi verdi. İşte Vizyon Şirket Ortağı İsmail Vefa Ak’ın yazısıyla ilgili detaylar…

Tarım Destek Ödemelerinde Vergi Stopajı

Tarım ve Orman Bakanlığı ve alakalı kuruşlar doğrultusundan çiftçilere hibe desteği, hayvancılık desteği, gübre ve tohum destekleriyle ilgili nakdi destekler verilmekte. Söz konusu ödemler üzerinden ilgili kurum ve kuruluşlar yerine göre değişik oranlarda gelir vergisi stopajı gerçekleştirmekteydi.

Danıştay 3. Dairesi tarafından Nisan ayında verilen kararla birlikte devlet doğrultusunda verdiği gelir desteğinin yüzde 4 oranında kesilen vergiyi iptal etti. Daha sonrasında ise 26 Ekim’de yayınlanan Resmi Gazete’de Kanun’la Gelir Vergisi Kanunu’na bir madde daha eklenendi.

Önceki dönemlerde kesilen vergilerin iadesi ve çiftçilerin mağduriyetinin giderilmesi amacı ile yeni bir çalışma başlatıldı. Bunlara ek olarak Gelir Vergisi Kanuna’na bir ek madde eklenerek geriye doğru 5 sene boyunca tarımsal destek ödemelerinden kesilen vergilerin bütünün çiftçilere iade edilmesinin de önü açıldı.

Vergi İade Şartları Neler?

Vergi iadesinin olma durumunun kesinleşmesiyle birlikte birçok yurttaş ödemelerin ne zaman olacağını araştırıyor. Kamu kurum ve kuruluşları doğrultusundan vergi dairelerine bir dilekçe ile başvurulması gerekiyor.

Başvuruların yapılması sonrasında vergileri iadesi amacı ile daha evvelce dava açılmışsa, açılmış davalardan vazgeçilmesi şarttır. Bu şartlar çerçevesinde başvuran çiftçiler hesaplanacak olan faiziyle birlikte vergi iadesi gerçekleştirilecektir.