500 liralık banknotlar mı geliyor?

500 liralık banknotlar mı geliyor?

Ünlü ekonomist Oğuz Demir, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada 500 liralık banknotlara dikkat çekti. Birçok kişi de 500 liralık banknotların gelip gelmeyeceğini araştırıyor.

Salgın tedbirleri kapsamın da kartlı ödemlerdeki temassız işlem limiti 1 şubat tarihinden itibaren 500 TL’ye kadar çıkacak. Ekonomist Oğuz Demir ise bu yeniliğe dikkat çekerek, ‘’500’lük banknotlar çıkar mı diye soranlara yanıt olmuş…’’ cevabını verdi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) kartlı ödemelerde, salgın tedbirleri kapsamında, temassız işlem limitinin 500 Türk lirası olarak yeniden güncellenmesine karar verdi. Uzmanlar söz konusu uygulamanın yükselen enflasyonun doğal sonucu olduğu yorumunda bulundu. Uygulama 1 Şubat 2022'den itibaren geçerli olacak.

Karar yazarı ekonomist Oğuz Demir, sosyal medya hesabında kurulun bu kararını işaret ederek 500 TL'lik banknotların çıkmasının olası olduğunu vurguladı.

Demir'in ilgili paylaşımı şu şekilde:

"500'lük banknot çıkar mı diye soranlara yanıt olmuş.."

En son 7 Mayıs 2021’de, 250 Türk lirası olan kartlı ödemelerde temassız işlem limiti 350 Türk lirası olarak güncellenmişti.