Alışveriş Poşetleri İçin Yeni Düzenleme!

Alışveriş Poşetleri İçin Yeni Düzenleme!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni bir genelge yayımladı. Genelgede atık ithalatı yapacak olan işletmelerin uyması gereken zorunluluklardan bahsedildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yeni bir genelge yayımlandı. Plastik atık ithalatı yapacak olan tesislerin teknik şartlarıyla ilgili düzenleme getiriliyor. Plastik atık ithalatı yapacak olan firmanın kayıt belgesi alması zorunlu hale getirildi. İlgili firma bulunduğu yerdeki il müdürlüğüne başvuru yapacak ve inceleme raporu çıkaracak.

kapak-115416.jpg

Tesis eğer lastik atık ithalatı yapıyorsa farklı plastik polimerleri ve plastik dışı atıkları ayrıştırmak zorunda olacak. Tesisin altyapısı kırma ve kesme işlemleri için uygun hale getirilecek. Bunun yanı sıra temizleme ve kimyasal işlem uygulayarak mamul üretecek donanıma da sahip olacak.

Atık ithalatında geri dönüşüm yapan firmanın elde ettiği mamuller rapor haline getirilecek. İlgili belgeler her tesis için ayrı ayrı olarak düzenlenecek. İthal edilen plastiğin geçirdiği süreçler, plastiğe uygulanan işlemler raporda ayrıntılı şekilde açıklanacak. İlgili tesisin atık yönetim planı ve emisyon verileri de kayıt altına alınacak. Tesislerde alınan belgeyle farklı durumların meydana gelmesi halinde incelme işlemi durdurulacak ve e-izin sistemi üzerinde güncelleme yapılması istenecek.

Güncel belgelere göre yapılacak inceleme işlemlerinde usulsüzlük tespit edilmesi durumunda cezai işlem uygulanacak.

1566982305392-poset.jpg

Editör