Aylık düzenli para yardımı yapılıyor

Aylık düzenli para yardımı yapılıyor

2022 yılında nakit ihtiyacı çekenler ve ekonomik olarak kötü durumda olanlar destekler verilmeye devam ediyor. Gelen son bilgilere göre, hasta bakanlara çalışamayanlara ve yaşlılara ekonomik destekler veriliyor

Ekonomik olarak zorluk çeken birçok yurttaş güncel destek detaylarını araştırmaya devam ediyor. Gelen bilgilere göre hasta bakanlara 2.300 TL, çalışamayanlara 1.439 TL ve yaşlılara da tam 1.296 TL destek ödemesi gerçekleştiriliyor. İşte tüm detaylar.

ÇALIŞAMAYANA AYLIK 1440 TL

Sosyal güvencesi olmayan, SSK, Bağkur gibi primi ödenmeyen Türk vatandaşlarına Vakıflar Genel Müdürlüğü muhtaç aylığı ödemesi bağlıyor. Muhtaç aylığı ödemeleri emekli, dul, yetim maaşı olmayan, gelir getirici gayrimenkulü olmayan, ekonomik olarak ihtiyaç sahibi ailelere bağlanır. Her ay düzenli ödenen muhtaç aylığı 202'de 1440 TL olarak yatırılacak. Başvuruda bulunmak isteyeneler Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden başvurularını tamamlayacaklar.

HASTA BAKANA 2399 TL ÖDENECEK

Evde bakım parası ödemeleri 1798 TL'den 2399 TL'ye çıktı. 2022 yılında akrabasının bakımını yapan vatandaşlara evde bakım parası ödenecek. Ödemeler düzenli ve aylık olarak yapılacak. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının aracı olacağı destek ödemeleri için başvuruda bulunacak olan vatandaşların sağlamaları gereken temel şartlar var. Bu kapsamda bakımı yapılacak kişinin ağır engelli olması kendi ihtiyaçlarını karşılayamaması gerekiyor.

İŞ İSTEYENE 4.320 TL KURS KATILIM ÜCRETİ

İŞKUR İEP kurslarına katılarak meslek sahibi olacak vatandaşlara günlük 180 TL'ye kadar ödeme yapılır. Aylık 25, 26 gün kursa katılan vatandaşlara 4320 TL'ye kadar ödeme yapılır. İEP kursları ile vatandaşlar sektörde aranan iş kollarında meslek sahibi olabilirler. İEP Kurslarına katılmak için gerekli bazı şartlar var. Bu şartlar " İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak 15 yaşını tamamlamış olmak İşverenin birinci veya ikinci derece kan hısımı veya eşi olmamak İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmak Emekli olmamak " maddeleri ile sıralandı.

YAŞLILARA 1296 TL ÖDENECEK

65 yaşın üzerinde olan yaşlılar sosyal güvencelerinin olmaması durumunda Aile Bakanlığı'ndan maaş alırlar. 2022 yılında yükselen 65 yaş aylığı 1296 TL olarak ödenir. Ödemeler aylık yapılır. Başvuruda bulunacak olan yaşlılar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gidecekler.

ENGELLİLERE 1264 TL

Engel oranı yüzde 40 olan vatandaşlar Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü 947 TL, engel oranı yüzde 70 ve üzerinde olanlara ise 1264 TL ödeme yapar. Maaş olarak sağlanan ödemeler her ay düzenli ödenir. Başvurular yine Aile Bakanlığı birimlerine ödenir. (Emlak365)