Bakkallar ve Tekel Bayiler buzdolaplarını şirketlere iade ediyor

Bakkallar ve Tekel Bayiler buzdolaplarını şirketlere iade ediyor

Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, gerçekleştirdiği açıklamada ‘’Türkiye genelinde bakalar ve bayiler olmak üzere dondurma satmama kararı aldık’’ dedi. İade sebebini ise yüksek elektrik faturalarından kaynaklı olduğunu aktardı.

Elektrik faturalarında kademeli sisteme geçilmesiyle birlikte gelen yüksek faturalar cep yakmaya devam ediyor. Bakkallar ve tekel bayileri buzdolaplarını iade etmeye başladı. Özgür Aybaş, ise şunları söyledi;

“Bizlerin dükkanlarında birçok soğutucu dolap bulunuyor. Bizler bunları karşılayamaz duruma geldik. Zaten yüksek oranda elektrik faturası geliyordu, bu katlanarak gelecek. Bugün en kötü bir bakkala, tekel bayisine gelecek elektrik faturasının 5-6 bin liranın üzerinde olacağını görüyoruz. Şu an gelmeye başladı. Geçen ay 2 bin, 2 bin 500 lira gelen elektrik faturaları 4 bin 700, 5 bin lira şeklinde geldi. Bizlerin bunları kaldıracak gücü yok” diye konuştu.

'ŞU AN 5-6 BİN LİRA GELİYORSA, YAZIN BUNU DÜŞÜNEMİYORUZ'

Aybaş, dondurma dolaplarının yüksek elektrik sarfiyatına neden olduğunu aktararak, şunları söyledi:

Bizlere eskiden bu firmalar ürün ve hibe desteğiyle yardımcı oluyorlardı. Ama şimdi maalesef bunları kaldırdılar. Yüzde 10-12 iskonto ile bu ürünleri vermek istiyorlar. Bir de yükselen zamlardan dolayı bu ürünlerin satılacak hali kalmadı. Biz de bu durumda Türkiye genelinde bakkallar ve bayiler olmak üzere dondurma satmama kararı aldık. Bu tüketiciyi cezalandırmak için değil, tepkidir. Gerçekten de bu maliyetleri kaldıracak gücümüz yok. Şu an 5-6 bin lira geliyorsa, yazın bunu düşünemiyoruz. Yazın daha da yüksek oranda gelecektir. Bizler bir nevi elektriğe çalışacağız. Zamların geri çekilmesini istiyoruz. (ANKA)