Bankalar Hangi Masrafları Alabilir, Hangi Masrafları Alamaz?

Bankalar Hangi Masrafları Alabilir, Hangi Masrafları Alamaz?

Türkiye’de bankacılık sektöründe vatandaşlarımıza bankacılık hizmeti veren pek çok banka bulunuyor.

Bu bankalar müşterilerinden masraf adı altında bazı kesintiler yaparak masraf ücreti alıyorlar. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun yaptığı düzenlemeye göre bankalar bazı masraflar için müşterilerinden ücret talep edemeyecekler.

acik-bankacilik-8437828145-1x-1-false-false.jpg

BDDK tarafından yapılan yeni düzenlemelere göre bankalar müşterilerinden bazı masrafların ücretlerini alabilirken 20 bankacılık işlemi için müşterilerinden masraf ücreti alamayacaklar. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan düzenlemelere göre gelin bankalar hangi masrafları alabilir? Bankalar hangi masrafları alamaz? Birlikte bakalım.

Bankalar Hangi Masraf Ücretlerini Müşterilerinden Talep Etme Hakkına Sahiptir?

Ülkemizde bankacılık hizmeti veren bankalar bankacılık hizmeti verdiği müşterilerinden, işlem ve ya evrak ve ya diğer giderleri işaret ederek masrafı adı altında kesinti yapıyor. Bankalar müşterilerinden verdikleri bankacılık hizmeti içerisinde bazı işlemler için bu işlemler karşılığında masraf göstererek ücret alıyorlar. Ancak son haberlere göre BDDK tarafından bankaların aldıkları masraf giderleri ücretlerine yapılan düzenlemeler gerçekleştirildi.

Bankalar müşterilerinden bankacılık işlemlerinde verdiği şu hizmetler için masraf ücreti talep edebilecekler.

l Bankalar bireysel krediler için müşterilerinden; tahsis masrafı, ekspertiz masrafı, taşınır ve taşınmaz malların rehin işlemleri için masraf ücreti alama hakları bulunuyor.

l Bankalar mevduat hesap masrafları için müşterilerinden; hesap işlem masrafı ve para çekme işlemi için masraf ücreti alama hakları bulunuyor.

l Bankalar para transferi masrafları için müşterilerinden; elektronik fon transfer masraf ücreti, havale ücreti, swift ücreti için masraf ücreti alma hakları var.

l Bankalar kredi kartları işlemleri için müşterilerinden; yıllık üyelik ücreti, ek kart ücreti ve nakit avans para çekme ücreti masraflarını talep edebilecekler.

l Banklar müşterilerinden verdiği bankacılık hizmetlerinden; kiralık kasa masrafı, kampanyalı hizmetler masrafı, fatura yatırma masrafı, arşiv araştırma masrafı, onay bildirim masrafı, bakiye sorgulama masrafı, hesaplardan yapılan diğer gider ödeme masrafları, üçüncü kişi ve şahıslara yapılan ödem masraf ücreti alabilecekler.

Yeni Yasaya Göre Bankalar Hangi Masraflar İçin Müşterilerinden Ücret Talep Edemezler?

Ülkemizde bankacılık hizmeti veren bankalar bazı masraflar adı altında vatandaşlarımızdan ücret kesintisi yapıyorlardı. Son gelen bazı bilgilere göre BDDK tarafından bütün bankalar için geçerli olan masraf düzenlemesi uygulaması yasal olarak gerçekleşmiştir. Bundan sonra bankalar müşterilerinden bazı masraf gösterdikleri bankacılık hizmetlerinden ücret talep edemeyecekler.

bankacilik-ve-finans-hukuku.webp

BDDK’nın yaptığı son düzenlemelere göre bankaların müşterilerinden şu masrafları almaya hakları yok:

l Bankalar müşterilerinden istihbarat masraf ücreti alamayacaklar.

l Bankalar müşterilerinden ödeme planı değiştirme masraf ücreti alamayacaklar.

l Bankalar müşterilerinden ATM işlemleri için masraf alamayacaklar.

l Bankalar müşterilerinden kredi fiş işlemi masraf ücreti alamayacaklar.

l Banklar müşterilerinden taksit ödeme planı değişikli için masraf ücreti alamayacaklar.