Bankalar Ortak Kredi Verecek!

Bankalar Ortak Kredi Verecek!

Bankalar verilecek kredilerle ilgili yeni bir çalışma yapacak. verilecek olan krediler ortak özellikler ile verilecek.

Böylece bir diğer banka ile daha uyguna kredi alma şansı gibi bir durum söz konusu olmayacak. Bu önce bankalar ortak bir zemin içerisinde anlaşmalı bir halde kredilerini sunacak bankalar rekabet değerini Kredi maliyetleri ve kredi masrafları noktasında müşterilerine sunacak. aynı zamanda hayat sigortası ve benzeri durumlarda müşterilerine çeşitli seçenekler sunmayı bankalar vadedecek.

Müşteriler bu durumu normal şartlar altında olumlu karşılamıyor. Çünkü bankaların birbiriyle rekabet halinde girmesi ile birlikte müşterileri daha uygun koşullara Kredi kullanabiliyorlar. Böyle bir durumun olumsuzluk yaratacağını belirten vatandaşlar devlet tarafından böyle bir uygulamanın engellemesini istiyorlar.

Uzun süreden beri yapılan çalışmalar doğrultusunda böyle bir karar almış olan bankalar bu durumu vatandaşlara daha olumlu yansıyacağı ve daha cazip koşullar altında Kredi kullanabilecekleri ile ilgili emin olduklarını belirttiler. yapılan açıklama ile birlikte bankalar müşterilere tek seçenek üzerinden kredi sunacaklar. Gerek ihtiyaç kredisi gerek konut kredisi gerek araç kredisi ve gerekli diğer tüm kredilerle ilgili sunulacak olan tek seçenek ile birlikte vatandaşlar kredilerini kullanabilecek

Oranları devlet belirleyecek

Sunulacak olan oranları bankalar kendi kafasına göre belirleyemeyecek. Bu doğrultuda bankaların uygulayacakları faizleri devlet kendi hattından değerlendirerek en uygun koşullarda vatandaşların almasını sağlayacak. Böylece tekel içerisinde bankaların vatandaşlara Kredi dayatması yapmasının önüne geçilmiş olacak. Vatandaşlar bu şartlar altında böylece tüm bankaların devlet bankaları yani kamu bankaları üzerinden almış olduğu kredi gibi daha uygun koşullar altında ve cazip kredi alabileceğini vatandaşlar bu haliyle düşünüyor.

Şu an için uygulamada bankaların ayrı ayrı kredi faiz oranları vermesi gibi bir durum söz konusu. Fakat İlerleyen zamanlarda bahsi geçen tüm bankaların tek seçenek üzerinden kredi verilmesi durumunun gündeme gelmesi ve uygulanması mümkün olacak. Böylece vatandaşlar 2 farklı seçenek halindeki bu kredi durumunun hangisinin daha karlı hangisinin kendilerine göre daha zararlı olduğunu tespit edebilecekler.

Değişimin olmasına sıcak bakan vatandaşlar sadece olabilecek olan değişimlerin vatandaş lehine olmasını istiyorlar. Böylece vatandaşlar kredi çekerken daha cazip koşullarda kredi kullanabilecek.