BU ARAÇLARA ÖTV İNDİRİMİ GELDİ YÜZDE 220'DEN 45'E DÜŞTÜ !!

BU ARAÇLARA ÖTV İNDİRİMİ GELDİ YÜZDE 220'DEN 45'E DÜŞTÜ !!

Motorlu Karavanlarda uygulanan Özel Tüketim Vergisi yüzde 45'e düşürüldü. Daha önce bu oran yüzde 220 gibi ciddi bir rakamdı. Karavan üreticileri ve karavan sevenler bu haberi sevinçle karşılayacak. Haberin devamını okuyarak öğrenebilirsiniz...

Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Özdağ bu indirimin Türkiyede yerli karavan sektörüne ciddi katkılar sağlayacağını söyledi. Bu sektörün temsilcileri, karavan dönüşümünde kullanılan araçlarda devletin yaptığı ÖTV indiriminin Türkiye'ye karavan satışları ve karavan turizminden yılda 490 milyon Euro girdi sağlayabileceğini söyledi.istock-1151372489.jpg

ÖTV Oranlarının bu kadar yüksek olması karavan flosu kurma konusunda da sıkıntı yaratıyor. Bu indirimle birlikte karavan sektöründe kullanılacak ve karavana dönüştürülecek sıfır araçların karavana dönüştürülmesi artık daha yapılabilir hale gelecek. ÖTV oranları yüzde 220'lerde iken neredeyse imkansızdı.

5ba4a9cc7af507177c997cab.jpg

ÖTV İndirimi sayesinde karavan ihracatında da artış bekleniyor. Ülkemize gelen turistlerin de adeta bir cennet olan Türkiyeyi gezme konusunda sıklıkla talep ettikleri karavan talepleri karşılıksız kalıyor turistler otelleri tercih etmek zorunda kalıyorlardı, Bu sayede ülkemizde karavanla gezen birçok turist görmeye hazır olmalıyız. Kamping alanlarında kendilerine yeni rotalar oluşturacak turistler ülkemize ciddi döviz girdisi sağlayacak ve ülkemizdeki turizminde canlanmasına katkı sağlayacak.

9a910fb82b40061fad462527157ddbac.jpg

Türkiye'de karavan sektöründe şu an 2 bin kişiye istihdam sağlanırken, Vergi indiriminin ardından bu sayı 20 bine yükselecek. 10 katı gibi ciddi bir artışın olacağı bu sektörde işçilik maliyetlerinin de diğer avrupa ülkelerinde düşük olması da bize bu sektörde ülke olarak ciddi avantajlar sağlayacak.

xarac-jpg-pagespeed-ic-zojrasemof.jpg

Karavanın ülkemize ve sektöre olan faydalarından bahsettik ama hemen hemen herkesin hayali olan karavanla gezme fikri bu indirimle birlikte bizler için de mümkün hale gelecek. Yüksek otel fiyatlarının olmadığı, pratik kendimizi daha özgür hissettirecek seyahetlerde buluşmak üzere..