Depozito İade Sistemi Geliyor! Ürünler Ücretli Oluyor!

Depozito İade Sistemi Geliyor! Ürünler Ücretli Oluyor!

1 Ocak 2022’den itibaren yeni bir uygulama hayata geçiriliyor. Depozito sistemi ile çevre kirliliğinin azalması hedefleniyor.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) yapmış olduğu açıklamada; cam, metal, plastik, alüminyum ve karton atıkları geri dönüşüm kapsamında değerlendirecek Depozito İade Sistemi’nin (DİS) 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren hayata geçirileceğini ifade etti. İade sistemi ile çevre kirliliğinin azalması bekleniyor. Aynı zamanda geri dönüşüm sektörüne yönelik yatırımlarda da artış bekleniyor.

cevre-3587.jpg

Depozito Bedelini Alabilmek İçin Atık İade Edilecek

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, depozito sistemi ile birlikte vatandaşların geri dönüşüme teşvik edileceğini belirtti.

1 Ocak 2022’den itibaren tüketiciler bir ürünü alırken ürünün depozito bedelini de satış noktasına ödeyecek. Ödediği bedeli geri alabilmek için atığı sistem tarafından belirlenecek toplama noktalarına iade edecek.

Yeni sistem ile birlikte maddi değeri olan atıkların çevreye çöp olarak atılmasının engellenmesi hedefleniyor. Atıklar geri dönüşüm merkezlerinde toplanarak ham madde olarak yeniden kullanabilecek. Uygulama ile hem çevre temiz tutulacak hem de ülke ekonomisine olumlu yönde katkı yapılmış olacak.

Atıklar Kıymete Binecek

Başta parklara, denizlere, bahçelere atılan ve çevre kirliliğine yol açan atıkların parasal değere kazanması ile birlikte kıymete bineceği, insanların maddi kazanç elde etmek için çevredeki atıkları toplayabileceği düşünülüyor.

depozito-iade-sistemi-cdzi-cover.jpg

Türkiye’de yılda 20 milyardan fazla içecek ambalajı kullanıyor. Bu ambalajların 9 milyarı pet ambalajlardan oluşuyor. Atıkların geri dönüştürülmesi halinde ekonomiye 1.4 milyar liralık katkı sağlayacağı dile getiriliyor.