DOĞAL GAZ FİYATLARI GEÇEN YILA GÖRE 5 KAT ARTACAK !

DOĞAL GAZ FİYATLARI GEÇEN YILA GÖRE 5 KAT ARTACAK !

Hava Dereceleri Soğumaya başlamasıyla Doğal gaz fiyatları göz önüne geldi. Doğal gaz fiyatları beş kat artacak küresel enerji krizi yaşanacak. Avrupa'da veya ingilterede sıradan bir aile bu ekim ayında evini ısıtan doğal gaz için bir yıl öncesine göre....

Hava dereceleri soğutmaya başlamasıyla doğal gaz fiyatları göz önüne geldi. Doğal gaz fiyatları beş kat artacak küresel enerji krizi yaşanacak. Avrupa'da veya ingilterede sıradan bir aile bu ekim ayında evini ısıtan doğal gaz için bir yıl öncesine göre beş kat daha fazla bir fatura görecek Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde yaşanan bu enerji krizinin ise çeşitli sebepleri var. Avrupa'da enerji krizi Ekim ayından itibaren kendini iyiden iyiye hissettirecek. Kış aylarında enerji faturalarında 5 katına kadar artış olma ihtimali yolda, Ayrıca Fabrikalarda da üretim duruyor. Hollanda'daki depremler, Çin'in daha az karbon emisyonu hedeflemesine ve hatta Rusya'nın enerjiyi bir siyasi güç olarak kullanmasına kadar farklı sebepler sayılabilir. Pandeminin de etkisiyle ciddi şekilde kesintiye uğrayan küresel tedarik zincirleri arasında yükselen enerji enerji maliyetleri zaten yükselen enflasyon oranlarını daha da şişiriyor ve fabrikalardaki üretime kadar her şey etkileniyor.

Çin'deki kömür vadeli işlemleri, Sellerin düzinelerce madeni kapatması ve yüz binden fazla insanı yerinden etmesiyle rekor seviyelere yükseldi. Ülkenin ana enerji kaynağındaki bu daralma üzerine Zhengzhou Emtia Borsasında işlem gören kömür vadeli işlemleri, ton başına tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.408 yuana (218dolar) ulaşarak yüzde 11.6 tırmandı Petrol ve doğalgaz fiyatlarında da 2014 ten bu yana en yüksek seviyelere ulaşıldı. Aydınlanma, Isınma ve üretim için gereken gaz ve kömür tedarikini güvence altına alma mücadele nedeniyle fiyatlar rekor seviyelerde.

GAZ PİYASASI İÇİN SORUŞTURMA KAPIDA

Doğal gaz fiyatlarındaki artış elektrik fiyatlarını da etkiliyor. Avrupa'da rekor düzeyde artan elektrik fiyatları nedeniyle tüketicilerin faturaları yükselirken, siyasiler soruna çözüm bulmaya çalışıyor. Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der leyen, son dönemde artan enerji fiyatlarından, talebe rağmen üretimi artırmayan doğal gaz tedarikçilerini sorumlu tuttu. Avrupa'daki tedarikçiler ödenen rekor fiyatlar gaz arzındaki yaşanan sorunlar, Havanın normalden daha soğuk olması durumunda bir krizin daha da derinleştirileceği korkusunu körüklüyor.

Bir megavatsaat doğal gazın fiyatı, 16 aylık sürede 45 katına kadar çıktı. 3,5 eurodan 160 euroya kadar yükseldi. Fransa, İspanya, Çekya, Yunanistan ve Romanya maliye bakanları ortak bildiri yayınladı. Gaz piyasalarındaki işleyişin soruşturulmasını istediler. Mevcut gaz sözleşmelerinin neden yetersiz kaldığının da belirlenmesi çağrısında bulundu.( Sabah)