Dolarla Mı Maaş Alıyorsun Neden Saçma?

Dolarla Mı Maaş Alıyorsun Neden Saçma?

Bugün son zamanlarda birileri tarafından dile getirilen dolarla mı maaş alıyorsun, dolarla işin mi var sözlerinin neden saçma olduğunu anlatacağım.

Bugün son zamanlarda birileri tarafından dile getirilen dolarla mı maaş alıyorsun, dolarla işin mi var sözlerinin neden saçma olduğunu anlatacağım. Öncelikle baştan belirteyim, bu içeriğimizin kesinlikle herhangi bir siyasi veya ideolojik bir hedefi yok. Tamamen bilimsel bir bakış açısıyla yaklaştık.

55eb1637f018fbb8f8aa2a51.jpg

- Doların Yükselişi Enflasyonu Besler

Dolar yükseldiğinde en alakasız sektörlerde bile fiyat yükselişi yaşanır. Örneğin bir kafe düşünün, dolarla ne işi olur diye düşünebilirsiniz. Fakat dolar yükseldiğinde, bu işletmenin faturaları artacak, çünkü doğalgaz ithal, dolar yükseldiğinde kira artacak, mülk sahibi yabancı olabilir, dolar yükseldiğinde, işletme sahibinin bindiği aracın benzini artacak, ithalatla Türkiye’ye getirilen ürünlere verdiği paralar artacak, yani bu adamın harcadığı para artacak. Adam atıyorum ayda 5 bin harcıyorsa, bu zamlardan dolayı 6 bin harcamaya başlayacak. Doğal olarak sattığı mallara zam yapmak zorunda kalacak, bu fiyat artışı da enflasyon yaratacak. Haliyle herkesi etkileyecek bir durum oluşmuş oluyor.

- Dolar Arttığında Borcumuz Artar

Türkiye’nin 600 milyar küsür dolar borcu var. Dolar arttığında haliyle TL bazında borcumuz da artıyor. Bu arada bu borç, hem özel hem de kamuya ait bir borçtur. Şimdi şöyle düşünün, 600 milyar dolar borç düz hesap yaklaşık 5 trilyon TL ediyor, dolar 10 liraya çıkarsa bu borç 6 trilyon TL’ye çıkacak. Yani tam 1 trilyon TL borcumuzda artış olacak. 1 trilyon TL diyorum arkadaşlar 1 trilyon TL, bu parayı toplamak için her bir Türkiye vatandaşından, 12 bin TL almamız gerekiyor. İnanabiliyor musunuz ya, şu anda kur 8,5 ve kur 10’a çıktığında herkesin borcunda 12 bin liralık artış oluyor.

- Dolar Artarsa Milli Gelir Düşer

Mesela kendinizi maaşlı bir çalışan olarak hayal edin. 5 bin TL maaş alıyorsunuz ve maaşınız dolar bazında 600-dolara denk geliyor. Dolar 10 lira olursa, maaşınız otomatik olarak 500 dolara düşer, maaşınızın yeniden 600 dolar olması için, enflasyon oluşması lazım ki fiyatlar artsın, şirket kazancınız yüzde 20 artırsın. Tabi bunlar bir iki ay içinde olan şeyler değil belki bir yıl alan bir süreç. Herkes dolar arttı diye zam yapmıyor sonuçta. Mesela kim dolar artışı kadar zam alabiliyor her yıl, ben söyleyeyim belki nüfusun yüzde 10’u sadece bunu alabiliyor.

dolar-shutter-3.jpg

Uzun lafın kısası, dolar artarsa gelirin erir, aldığın ürün pahalılaşır, piyasada kriz ortamı doğar, aldığın maaş her gün erir ve para kaybedersin. Ama tüccarlar bundan etkilenmiyor biliyor musunuz, onlar gördükleri zararı zam yaparak az da olsa kapatabiliyorlar, yani olan yine maaşlı olan çalışana oluyor.