Dünyada LPG Kullanımında Avrupa birincisiyiz

Dünyada LPG Kullanımında Avrupa birincisiyiz

Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında LPG yi en fazla tercih eden ülke oldu. Eurostat (Avrupa istatistik Ofisi) verilerine göre Türkiyedeki her 100 otomobilden 38inin yakıt türü olarak LPG kullandığı tespit edildi.

Yaklaşık 4 milyon 661 bin LPG li aracın bulunduğu ülkemizde, LPGli araç sayısı son 10 yılda ikiye katladı; benzinli araç sayısı ise yüzde 18 oranında azaldı. Eurostat verilerinden elde edilen bilgilere göre, Avrupada en fazla tercih edilen araç yakıt türleri belli oldu.

Türkiye yüzde 36,40 ile Avrupanın en fazla LPG li araç kullanan ülkesi olarak lider olurken, Polonya yüzde 14 ile ikinci sırada yer aldı.İtalya yüzde 6,6 oranla üçüncü, Kuzey Makedonya yüzde 2,69 ile dördüncü sırada yer aldı. 2019 verilerine göre, Türkiyede benzinli otomotiv oranı yüzde 24 olarak kayıtlara geçerken, Bu oran Avrupada en düşük benzinli otomotiv sayısının Türkiyede olduğunu gösteriyor. Benzinli otomotivleri en yaygın kullanan ülkeler ise sırasıyla Hollanda, Kıbrıs, Finlandiya, İsviçre, Danimarka, Malta ve Macaristan oldu.

Ajans press firması da araç yakıt türlerinin medya karnesini çıkardı. Ajans pressin 15 binin üzerinde yazılı basın, Tv ve internet sitesini tarayarak gerçekleştirdiği medya incelemesine göre, Eylül başından beri ülkemizde en fazla konuşulan yakıt türü 13 bin 267 haberle benzin oldu. Böylece Türkiyede otomobillerden en az tercih edilen benzin, Medyanın en çok konuştuğu yakıt türü olarak dikkat çekti. Dizel yakıtlar 7 bin 360 haberle medyada yer alırken, LPG ise 4 bin 652 haberde yer buldu. Özellikle zam haberleriyle gündemde yer alan LPG nin benzinle arasındaki makasın daralması tartışmaların odağında yer buldu.