Dünyada Şok Etkisi Yaratan Siber Saldırılar! Hesaplarınızı Kontrol Edin Bu Uyarı varsa Bankanızla Görüşün!

Dünyada Şok Etkisi Yaratan Siber Saldırılar! Hesaplarınızı Kontrol Edin Bu Uyarı varsa Bankanızla Görüşün!

Neredeyse bağımlısı haline geldiğimiz ve hayatımıza büyük kolaylık sağlayan teknolojik ürünler, bazen hayatı zehir edebiliyor.

Neredeyse bağımlısı haline geldiğimiz ve hayatımıza büyük kolaylık sağlayan teknolojik ürünler, bazen hayatı zehir edebiliyor. Masum gibi görünen bir site üyeliği, tüm özel bilgilerimizin kötü niyetli kişilerin eline geçmesine yol açabiliyor. Banka işlemlerimiz de dâhil olmak üzere her işimizi bilgisayar başında yapabiliyoruz. Hayatımıza büyük konfor sunan bu teknoloji, her zaman tozpembe olmuyor.

Siber korsanların eline geçen özel bilgilerimiz, büyük sıkıntılar yaşatabiliyor. Gün içinde sıklıkla kullandığımız kredi kartları, dikkatsiz kullanım sonucunda büyük zararlara yol açabiliyor. Dünya üzerinde yaşanmış büyük çaplı siber saldırı örnekleri mevcuttur.

Sıra Dışı Gerçekleşen 10 Siber Saldırı

1999 yılında bilgisayar programcısı David Lee Simith'in gerçekleştirdiği Melissa virüsü saldırısında, e-mail yoluyla virüs tüm bilgisayarlara gönderiliyor. Tüm bilgisayar sistemleri çökerten bu virüs 80 milyon dolarlık hasar oluşturdu. Yine 1999 yılında 15 yaşında olan Jonathan James, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin bilgisayar sistemlerine erişerek NASA'yı 41 bin dolarlık zarara uğrattı.

2007 Nisan ayında Estonya'nın banka ve medya kuruluşlarının İnternet siteleri ele geçirildi. Estonya Devleti bu saldırıdan Rusya'yı sorumlu tuttu ve iki ülke arasında gerilim tırmandı. 2011 yılında Japon devi Sony büyük bir güvenlik ihlali yaşadı. Hackerlar Ps3 ün bütün güvenlik ve açıklarını ifşa etti.

8.4 Milyar Çalıntı Şifre!

Grafik ve medya şirketi Adobe, 2013 yılında milyonları ilgilendiren siber saldırıya maruz kalarak 2.9 milyon müşterisinin kredi kartı bilgileri ele geçirildi. 2014 yılında arama motoru Yahoo büyük bir siber saldırıya maruz kalarak 500 milyondan fazla kişinin bilgileri dışarı sızdırıldı. 2005 yılında Ukrayna elektrik şebekesine düzenlenen siber saldırı sonucunda milyonlarca kişi saatlerce elektriksiz kaldı.

2017 yılında yine büyük bir siber saldırıya maruz kalan Microsoft, 150 den fazla ülkede 200 bin bilgisayarda Wannacr virüsü ile mücadele etmek zorunda kalarak, 6 milyar sterlin harcadı. Dünya'nın en büyük otellerinden olan Marriott Hotels, 2018 yılında bütün müşteri bilgilerinin ele geçirildiğini duyurdu. Yakın zamanda gerçekleşen bir hacker formunda 8.4 milyar çalıntı şifreden oluşan bir dosya paylaşıldı.