EFT Hesaba Geçmeden İptal Etmenin Yolları Nelerdir?

EFT Hesaba Geçmeden İptal Etmenin Yolları Nelerdir?

EFT ile bir hesaptan başka bir hesaba para gönderme işlemidir. Fakat bazen EFT gönderimini iptal etmek isteyenler oluyor. Peki, EFT gönderiminde iptal için hesaba geçmesi gerekir mi?

EFT ile bir hesaptan başka bir hesaba para gönderme işlemidir. Fakat bazen EFT gönderimini iptal etmek isteyenler oluyor. Peki, EFT gönderiminde iptal için hesaba geçmesi gerekir mi?

EFT

EFT işlemi bir banka hesabından başka bir banka hesabına elektronik bir şekilde para gönderme işlemidir. Bu işlemi ister bir banka şubesine gidip yapabilirsiniz isterseniz de bankanın mobil uygulaması üzerinden de bu işlemi yapabilirsiniz.

eft-ve-havale-nedir-2523244-620x410.jpg

Eğer işlemi bir banka şubesinden yapacak iseniz gerekli olan kendi hesabınızın bilgileri ve karşı hesabın IBAN numarası gereklidir.

Eğer işlemi mobil uygulama üzerinden yapmak istiyorsanız cihaza uygulamayı indirdikten sonra hesap numaranız ve şifreniz ile girdikten sonra karşı hesabın IBAN numarası ile yapabilirsiniz.

EFT İle Hesaba Para Gönderiminde İptal

EFT ile ilgili en çok merak edilen para hesaba geçmeden EFT işlemini sonlandırılması hakkında oluyor. Bu EFT talimat iptali olarak geçer. Yani EFT talimatı verildiği zaman siz bunu para karşı hesaba geçmeden EFT işleminin iptal edebilirsiniz. Bunun bu kadar merak edilmesinin sebebi ise müşterilerin bazen yanlış bir hesaba para gönderdiği zaman parayı geri alamama korkusu oluyor. İptal işleminde tek sebep bu olmuyor çoğu zaman kişinin isteğinden kaynaklanıyor. Bazı durumlarda da eksik ya da fazla para gönderimi olduğu içinde iptal işlemleri gerçekleştirilmek isteniyor.

EFT İle Para Hesaba Geçmeden İptal Nasıl Yapılır?

Bunun cevabı iki türlüdür. İlki eğer siz bir bankaya gidip EFT işlemi yaptırmış iseniz bankanın müşteri hizmetlerini arayıp işlemi iptal ettirebilirsiniz. Veya müşterisi olduğunuz bankaya gidip işlemi iptal ettirebilirsiniz. Eğer EFT gönderimini bankanın mobil uygulaması üzerinden yaptıysanız uygulamaya girip bekleyen işlemler kısmından bunu iptal edebilirsiniz. Bazen müşteriler bankanın mobil uygulaması üzerinden iptal işleminde zorlanabiliyor. Bu yüzden EFT talimat işlemini iptal ettirmek için bankanın müşteri hizmetlerini arayıp iptal ettirmeniz daha garanti olacaktır.

2151718-810x458.jpg

Eğer siz kendi hesabınızdan başka bir hesaba yüklü miktarda EFT yapıyorsanız onay aşamasında iken banka sizi arayıp bu durumun doğruluğunu teyit eder. Yani eğer yüklü miktarda para gönderimi yapıyorsanız iptal işlemini teyit için arandığınız zaman da yapabilirsiniz.