Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi sicili nasıl temizlenir? Bu soru pek çok kişinin başına dert olan bir meseledir.

Bankalardan kredi çeken kişilerin en büyük sorunlarından birisi olan kredi notu diğer bir ismi ile kredi sicili bankaların kişilere verdiği kredi ödeme puanları ortaya çıkıyor. Bankalar müşterilerine kredi verirken kredi alan kişiden kredi borçlarını yapılan ödeme planın yani krediyi geri ödeme sözleşmesine uyarak tam günüde ödemelerini istiyor.

Kredi çeken kişiler bankalara olan kredi borcu ödemesini aksatır ve ya gecikmeli ödeme yapması durumunda ya da tam tersi sözleşmeye uyarak zamanında öderse banka kredi borcu olan kişiye kredi puanlaması yaparak not verir. Kredi borcunu tam zamanında ödeyen kredi borçlusu bankasından tam not alarak kredi sicili almaktan kurtulur. İşler yolunda gitmez, kredi borçlusu bankaya olan kredi borcunu kendine göre sebeplerden dolayı, zamanında ödemez ve ya gecikmeli öderse banka kredi borcunu karmaşık ödeyen müşterisi için bir kredi sicili oluşturur.

Hakkın da kredi silici oluşturulan banka müşterisi ortaya çıkan bu olumsuz itibarı ile sürekli olarak sorun yaşamaya başlar. Kredi sicili olan kişiler daha sonra devlet daireleri dâhil olmak üzere yapacakları bütün işlemlerde bu kredi sicili karşısına çıkarak kendisini zor durumda bırakır.

Kredi Sicili Nedir?

Kredi sicili nedir? Dediğimizde kredi borcunu düzenli ödemeyen kişiye yakıştırılan bir tür sabıkadır dersek yalan olmaz. Biraz ağır bir itham gibi oluyor ancak kredi sicili de sabıka kaydı gibi sürekli kişileri zor durumda bırakan bir vasıf haline geliyor. Bankalardan çekilen kredileri sözsünde durmayarak düzensiz kredi borcu ödemesi yapan kişilere bankaların verdiği bir tür kredi ödeme puanlama değerlendirmesidir kredi sicili.

Kredi Sicili Ne Zaman Temizlenir?

Kredi Sicili Ne Zaman Temizlenir? Kredi sicili olan kişilerin bu durumdan kurtulmaları için merak ettiği sorulardan ilkidir bu soru. Evet, bir talihsizlik yaşayarak bankasından düşük not alarak sınıfta kalan kredi sicil olan kişiler bu durumdan ne zaman kurtulur? İşte bu can sıkıcı sorunun cevabını şu şekilde açıklığa kavuşturalım. Kredi sicili şu aşamalardan sonra silinir:

  • Kredi borcunu 90 gün içende ödemeyen kredi borçlusu hakkında yasal takip başlatılır.
  • Hakkında yasal takip başlatılan kredi borçlusu artık kredi silici almış olur.
  • Kredi sicili olan kişiler Kredi kayıt bürosu tarafından takip edilir.
  • Kredi borcunun ödenmesinden sonra beş yıl boyunca kredi sicili devam eder.
  • Kredi borcunun ödenmesinin üstünden beş yıl geçince kredi sicili silinir.