Özel Yurt ve Kira Fiyatları El Yakıyor! Öğrenci ve Velilere Şok Etkisi!

Özel Yurt ve Kira Fiyatları El Yakıyor! Öğrenci ve Velilere Şok Etkisi!

Pandemi nedeniyle yaklaşık iki yıldır dersler yapılmıyor. Bu yıl Eylül ayında okulların tekrar açılacak olması ile birlikte şimdiden arayışlara geçen öğrenciler yurt ve kiralık ev fiyatları karşısında şok uğradı.

Üniversitelerin açılmasına bir buçuk ay kadar zaman kalmasıyla birlikte öğrenciler okudukları şehirlerde şimdiden yurt ve kiralık ev fiyatlarını araştırmaya başladı. İlk araştırmalarını yapan öğrenciler fiyatlar karşısında adeta şoka uğradı. Düşünülen fiyatlar ile belirlenen fiyatlar arasında büyük bir uçurum görülürken; ülke geneli yapılan araştırmada 100 metrekarelik evlerin kiraları 800 TL başlamakta ve 3900 TL’ye kadar çıkmakta. Özel yurt fiyatları ise senelik olarak 6 bin TL’den başlayarak 68 bin TL’ye kadar çıkıyor.

2028769-620x410.jpg

13 Eylül’de üniversitelerin açılacağı daha önce Milli eğitim Bakanlığı tarafından açıklanmış ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise yaptığı kabine toplantısı sonrası yine bu konuya dair net ifadeleri haftalar önce kullanmıştı. Uzun zamandır okullarının açılmasını bekleyen öğrenciler kiralık ev ve özel yurt fiyatlarını araştırmak istedi; ancak ortaya çıkan fiyatlar oldukça yüksek geldi. Türkiye genelinde yaşanan artışlarda İstanbul büyük bir pahalılık ile ön plana çıkıyor.

İstanbul’da 2000 TL’den Başlıyor!

Ülkenin en kalabalık ve en pahalı şehri olarak kabul edilen İstanbul’da okullara yakın bölgelerde kira fiyatları 2 bin TL’den başlıyor. Beşiktaş ilçesi taraflarında 3900 TL’leri bulan kira fiyatları Kadıköy’de 3700 TL ve yine öğrenciler için kili bir semt olan Avcılar’da ise 2000 TL’den başlayan kira fiyatları şimdiden öğrencileri çok düşündürmeye başladı.

ogrenci-yurdu-pazarlama.jpg

Diğer büyük şehirlerde de artışlar böyle devam ederken; İzmir’de kiraların 1200 TL ila 2500 TL aralığında… Başkent Ankara’da ise durum çok farklı değil ve kiralar 1600 TL ila 2500 TL aralığında değişiyor. 100 metrekare olarak hesap edilen bu karşılaştırmalara göre ülkede en ucuz kiralar ise Çorum, Trabzon ve Sivas’ta olacak. Bu şehirlerde okuyan öğrenciler 100 metrekarelik evler için 800-850 TL arasında kiralar ödeyecek.

Her Şehirde Kira Artışları Cep Yakıyor!

Ülke genelinde yapılan analizlerde kira artış oranları derlendi. Bu oranlara bakıldığında en ciddi artış Eskişehir’de görünürken; son bir yıllık süreçte ülke genelinde yapılan hesaplamalarda toplamda % 37,95 artış gösterdi. Bunun yanında Eskişehir’de ise ortalama % 29,09 kira artışı yaşandı. Başkent Ankara’da bu oran % 27,61 olurken, Antalya’da % 27,21’lik kira artışı gözlendi. İstanbul’da artış % 16,62 olurken; Mersin % 21,74 ve Adana’da ise % 20,89 oranında kira artışı yaşadı.

Özel Yurtlarda %20 Oranında Artış Var!

Özel yurt fiyatlarının da değerlendirilmesi yapıldığında geçen yıla oranlar %20’lik artışın yaşandığı gözlendi. Buna göre tek kişilik odalarda genel itibariyle % 25-30 artış olurken, 2 ve 3 kişilik odalarda ise bu artış oranı %20 ve 4 ila 6 kişilik odalarda ise bu artış oranı % 10-15 olarak güncellendi.

3455.png

En pahalı özel yurtlarda İstanbul, Ankara ve İzmir zirvede yer alırken; ülke genelinde en ucuz yurtlar ise Konya ile Trabzon’da… İstanbul genelinde yapılan araştırmaya göre yıllık olarak yurt fiyatları 9 bin TL’den başlıyor. İlçeden ilçeye farklılık görülen İstanbul’da en yüksek özel yurt fiyatları ise 68 bin TL’yi buluyor.