QNB Finansbank Esnaf Kredisi

QNB Finansbank Esnaf Kredisi

Yatırımcılara QNB Finansbank'tan nakit desteği! İşletme açmak veya mevcut bir işletmeyi büyütmek için krediye ihtiyacınız varsa, QNB Finansbank'ın sunduğu üye işyeri kredilerinde uygun faiz oranlarından yararlanabilirsiniz.

Farklı özelliklere ve ödeme planlarına sahip çeşitli ürünler sunan QNB Finansbank'ta; Anlık krediler, işletme sermayesi kredileri, taksitli ticari krediler, indirimli krediler, yatırım kredileri, işyeri kredileri vb. Kredi çeşitleri bulunmaktadır. Kullanmak istediğiniz kredinin türüne bağlı olarak, geri ödeme ve kullanım için üst limit değişir.

KOBİ Kredisi Nedir?

Özetle, bir KOBİ kredisi, borçlunun cari hesabıyla çalışan ve işletme sermayesini desteklemek için faiz geri ödemesi olan bir kredi türüdür. KOBİ'lere verilen krediler kapsamında sağlanan desteğin tamamı projenin finansmanına yöneliktir. Ticari kredi söz konusu olduğunda kişisel harcamalar söz konusu değildir. Genel olarak KOBİ'ler; Mal alımı, işyerinin yenilenmesi, taşınması, ihalelere katılım, ekipman alımı, geliştirme ve lojistik ağı gibi talepleri olan bankalara ticari kredi başvurusunda bulunurlar.

KOBİ kredileri 2'ye ayrılmıştır:

  • Nakdi krediler
  • Gayri nakdi krediler

KOBİ'lere yönelik nakit kredi, adından da anlaşılacağı gibi, kısa vadeli sıcak para ihtiyaçlarını karşılamak için nakit olarak yapılan bir kredi türüdür. Eşit taksitli bir kredi türü olan taksitli ticari kredi buna bir örnek olabilir. Orta vadede ne kadar kazanacaklarını bilen bu tür ticari krediler, ödeme planlarını hazırlayan küçük işletmeler tarafından oldukça tercih edilmektedir. Kredili mevduat ise personel çekilmesi gibi 1 ila 2 gün süren kısa vadeli nakit sıkıntısı için kullanılan bir kredi türüdür. Nakitsiz KOBİ Kredileri İçin Teminat Mektubu Örnekleri: Döviz veya Türk Lirası cinsinden; Diğerlerinin yanı sıra, KOBİ'ler için kullanılan bir kredi türüdür. Yüklü mal alımı, bayi başvurusu veya ihaleye katılımdır.

Esnaf Kredisi Başvurusu

KOBİ kredisine nasıl başvurulur? Küçük ve orta ölçekli işletmeler özel ticari kredi başvurusunda bulunurken nelere dikkat etmeli, ticari kredi alabilmek için hangi belgeler hazırlanmalıdır?

KOBİ kredisi başvurusu öncelikle ilgili bankadaki Kredi Yetkilisine bu desteğe neden ihtiyaç duyulduğu iletilir. Bu kapsamda taraflar ortaklaşa KOBİ kredisinin türüne karar vererek geri ödeme süresini ve başvurulacak tutarı belirler. Bu sürecin ardından KOBİ yetkilileri, geri ödemenin nasıl ve nasıl yapılacağına ilişkin bilgileri banka ile paylaşır ve değerlendirme süreci başlar. KOBİ'leri desteklemek için kredi sağlayan bankalar, değerlendirme sürecinden sonra aşağıdaki belge ve belgelerin bir kısmını veya tamamını talep etmektedir:

  • Finansal verileri sunan bir belge
  • Bilanço belgeleri
  • Gelir belgesi
  • Ticaret Sicil Gazetesi'ne kayıt örneği
  • İkamet belgesi

Ticari kredinin onaylanması durumunda kullanılacak tutar ve geri ödeme süresi belirlenir. Son olarak gerekli imzalar imzalanır ve KOBİ talep edilen krediden yararlanır.

KOBİ Kredisi Onay Süresinde Banka Nasıl Karar Vermektedir?

Banka ticari kredi verme sürecinde nelere dikkat ediyor, bunu onaylamaya veya reddetmeye nasıl karar veriyor? Prosedür şu şekildedir: kullanılacak kredinin türü, miktarı ve süresine bakmak; KOBİ'nin faaliyet gösterdiği sektör, ticari büyüklüğü ve ödeme gücü ile birlikte değerlendirilir. Gerekirse banka, KOBİ'lere daha sıkı garantilerle uzun vadeli ve düşük faizli krediler de sağlayabilir. Bu noktada banka kullanım amacı ile geri ödeme kabiliyeti arasında bir çelişki tespit ederse durumu yeniden değerlendirmeye ve karşı tarafla anlaşmaya varmaya çalışır.

Esnaf Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Esnaf kredi başvurusu için gerekenler bankadan bankaya değişir, ancak kredinin genel şartları ile aynıdır. Ticari krediden yararlanmak için küçük veya orta ölçekli bir şirket olmalısınız. Öyleyse, yeni bir iş kurmak için esnaf kredisi kullanamıyorsanız. Bankalar tarafından sunulan ticari krediler, işyeri amacı veya işyerini geliştirmek isteyen tüccarlar için sunulmaktadır. Yeni bir iş kurmak istiyorsanız ve zaten kanıtlanmış bir geliriniz varsa, tüketici kredisi ürünlerinden yararlanabilirsiniz.