Şartlar değişti 5 yıl çalışıp emekli olabilirsiniz 1800 gün prim ödemesi yapanlara maaş bağlanacak

Şartlar değişti 5 yıl çalışıp emekli olabilirsiniz 1800 gün prim ödemesi yapanlara maaş bağlanacak

Emeklilik sistemindeki değişim ile birlikte birçok vatandaş umutlanmaya başladı. Erken emekli olmak isteyen kişiler tüm şartları ve koşulları tek tek araştırmaya başladılar.

Emeklilik sistemindeki değişim ile birlikte birçok vatandaş umutlanmaya başladı. Erken emekli olmak isteyen kişiler tüm şartları ve koşulları tek tek araştırmaya başladılar. 5 yıl çalışarak emekli olma fırsatı da bu şartlar içerisinde vatandaşlara tanınmış olan haklardan bir tanesi 1800 güne kadar emekli gün prim ödemesinin yapmış olmanız durumunda direkt olarak tarafınıza maaş bağlanacak. SGK ya müracaat etmeniz dahilinde 2 ay içerisinde hesaplarınıza emekli maaşlarının yatacak.

Şartları Taşıyan erken emekli olacak

EYT sistemindeki değişimle birlikte şartları tanıyan tüm vatandaşların 5 sene içerisinde emekli olma ve 1800 prim gününün tamamlanması ile birlikte maaşlarını hesaplarına alma fırsatı doğacak. Böylece uzun zamandan beri hükümet ile arasında erken emekli olma noktasındaki sıkıntısı bulunan EYT'liler sorunlarını ortadan kaldırılmış olacaklar. Emekli olmak isteyen tüm vatandaşların önü birlikte açılmış olacak. 5 yıl şartı bulunması ile birlikte en az 5 yıl prim ödemiş olan vatandaşlar direkt olarak emekli maaşlarını hesaplanan alabilecekler. Bu şarkının yerinde olmaması durumunda ise emeklilik sağlamayacak.

İşe devam edememe

Yaşamış olduğu hastalık sebebiyle ameliyat olmuş veya rapor almak suretiyle işe devam edemeyen vatandaşların akıllarında önemli sorular bulunmaktadır. Bu vatandaşlar nasıl emekli olacakları ile ilgili birçok alanda sorular sorulmaktadır. Bu vatandaşların önünde İki yol bulunur. Malulen emekli olmak ve engelli hakkı ile emekli olmak şeklinde 2 farklı seçenek bulunmaktadır. Emeklilik ile alakalı olarak bir çok sorulan sorulardan bir tanesi de sağlığını yitirmiş olan vatandaşların ne şekilde emekli olacağım konusudur. Sağlığını yitirmiş olan vatandaşlara devlet kanunları ile oldukça büyük haklar tanımıştır.

En az yüzde 60 kayıp

Vatandaşların engelli olarak sayılabilmesi ve 5 yıl içerisinde emekli olabilmesi için yüzde altmış şeklinde sağlığı kaybetmiş olmaları gerekmektedir. Bu kayıp durumunu rapor ile ispatlanması durumunda erken emeklilik hakkı yani malulen emeklilik hakkı tanınmış olacaktır. Bu raporunun vatandaşları tarafından alınabilmesi için bir veya ilçedeki SGK merkezlerine ilk olarak başvurmaları ve SGK tarafından yetki ve hastanelere sevk edilmeleri şartı aranmaktadır. Bu şartı yerine getirilmesi ve belirtilen şartların tam olarak yerinde olduğunu gösteren raporun temin edilmesi ile birlikte vatandaşlar direkt olarak emekli olacaktır. Vatandaşların bu şekilde emekli olabilmesi için 5 yıl prim yatırma şartı bulunmaktadır 5 yıl prim yatırmış yani 1800 gün ödenmiş primin olması durumunda malulen emeklilik durumu söz konusu olacaktır