SGK İşyeri Sicil No Sorgulama Nereden ve Nasıl Yapılır?

SGK İşyeri Sicil No Sorgulama Nereden ve Nasıl Yapılır?

Sigortalı işçi çalıştıran tüm işverenlere her iş yeri için ayrı dosya tescili verilmektedir. Bu iş yerleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tescillidirler.

Sigortalı işçi çalıştıran tüm işverenlere her iş yeri için ayrı dosya tescili verilmektedir. Bu iş yerleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tescillidirler.

Sosyal Güvenlik Kurumu İşyeri Numarası Nedir?

Sigortalı çalışanı bulunan işveren kişilerin açtırmak zorunda oldukları bir numaradır. Sosyal Güvenlik Kurumu'na açtırmak gerekir. İş yeri sicil numarası 26 rakamdan oluşmaktadır. İş yeri kapsamında sosyal güvenlik, sigorta gibi işlemlerden yararlanmak gibi pek çok işte kullanılır.

0x0-bunu-yap-parayi-kap-sgk-girisi-o-tarihten-once-olanlara-buyuk-mujde-o-gruba-girenler-daha-fazla-emekli-maasi-aliyorlar-1630328352029.jpg

Sosyal Güvenlik Kurumu sicil numarasının her bir rakamının farklı anlamı vardır.

İş Yeri Sicil Numarası Sorgulama Nereden Yapılır?

Çalışılan iş yerinin kayıtlı olduğu şehrin SGK İl Müdürlüğü’nden yapılabilir. Aynı zamanda internetten de sorgulama yapmak mümkündür. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu sicil numarası sorgulaması telefonla arayarak da yapılabilir.

E-devlet üzerinden de yine Sosyal Güvenlik Kurumu iş yeri sicil numarasını öğrenmek mümkündür. Bunun için ise e-Bildirge bilgileri gerekir. E-Bildirge için ise bazı işlemler söz konusudur. Öncelikle yetkili bir kişi tarafından form doldurulması gerekir. Daha sonra ise İl Sigorta Müdürlüğü’ne gidilerek başvuru yapılması gerekir.

Daha sonra kullanıcı ve şifre istenir. Alınan bu kullanıcı adı ve şifre ile sistem üzerinden giriş yapılabilmektedir. Yani biraz çaba gerektiriyor. Ama eğer iş yeri sicil numarasını öğrenmek istiyorsanız bu tür çeşitli yollarla öğrenmeniz mümkün. Hangi yöntemi tercih edeceğiniz ise size kalmış.

Ayrıca başka bir iş yeri sicil numarası öğrenme yöntemi ise, Ticaret Odası internet sitesinden de iş yeri sicil numarası sorgulaması yapabilirsiniz. Bu da şu şekildedir; iş yerinin bulunduğu ilin web sitesi vardır, bu siteyi bulup giriş yapılır. İstenilen bilgiler girilir. Buradaki bilgiler firmanın bilgileridir. Ayrıca firmaya ait sicil kayıtlarıdır. Daha sonra da “Sicil Numarasına Göre Arama" yazan bölüme tıklanır. Daha sonra da sicil numarası görüntülenir.

2636746-810x458.jpg

Yani görüldüğü gibi birçok yöntemle Sosyal Güvenlik Kurumu iş yeri sicil numarasını öğrenmek mümkündür. Bu yöntemlerden hangisi size daha uygunsa ve hangisi daha kolayınıza gidiyorsa o şekilde iş yeri sicil numarası sorgulaması yapabilirsiniz.