SGK tek sefer bu kişileri emekli yapıyor ve 2.400 TL ödeme veriyor bu detayı kimse bilmiyor

SGK tek sefer bu kişileri emekli yapıyor ve 2.400 TL ödeme veriyor bu detayı kimse bilmiyor

Sosyal Güvenlik Kurumu, SGK’nın sağladığı fırsatlar göz doldurmaya devam ediyor.. Son olarak sağlanan imkanlarla birlikte hemen emekli olanlara her ay 2.400 TL kredi verilmesine olanak sağlanıyor. İşte tüm detaylar…

Günümüzde birçok yurttaş emekli olarak gelecek yaşantısını garanti altına almayı planlıyor. Uzun çalışma saatleri, riskler, yoğun günler ve uykusuzluk bu yolda en fazla karşılaşılan detaylardan. Ancak bazen işler sizlerin planladığı gibi gitmeyebilir. Bu durumlarda da malulen emekli hakkı devreye gitmekte. İşte tüm detaylar.

haber-ay-kopyasi-1280-x-720-px-2021-10-04t110910-567.jpg

Malulen Emeklilik Nedir?

Belirli bir süre zarfı içinde hizmet veren kişiler, çalışma güçlerinin tamamını veya en %60’ını kaybetmeleri durumunda, mağdur olmalarını engellemek amacıyla kişilerin hizmet akdini doldurduğunu varsıyarak aylığa bağlanmasına malulen emeklilik denmektedir. Fakat ne yazık ki her iş gücü kaybı yaşıyan kişiler, emekli olma hakkını elde edemez. Bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Malulen Emekli Olma Şartları Nelerdir?

Malulen emekli olma şartlarını yerine getiren kişilerin yaşı dolmamasına rağmen iş akdi tamamlanmış gibi görülür ve aylığa bağlanır. Genel olarak malulen emekli olma şartlarını şu şekilde listeleyebiliriz:

-Bir çalışanın malulen emekli olabilmesi için 4/A, 4/B veya 4/C sigorta türlerinden herhangi biri dahilinde çalışmaya başlamasının üzerinden en az 10 yıl geçmiş olması şartı aranır.

-10 yıllık sosyal güvence süresinin yanı sıra, bu süre içerisinde en az 1800 gün hizmet vermiş ve prim ödemesi yapmış olması şarttır.

turk-lirasi-depophotos-1485413.jpg​​​​​​​

-Şayet malulen emekli olmak isteyen kişi 4/A (sigorta) veya 4/C (emekli sandığı) kapsamında çalışıyorsa, malulen emeklilik başvurusu yapmadan önce işten ayrılmış olması, 4/C (bağkur) kapsamında çalışıyorsa da ticari faaliyetlerine son vermiş olması ve prim borcu bulunmaması gerekir.

Malulen Emeklilik Süreci Nasıl İşler?

Malulen emeklilik süreci birçok kişi tarafından merakla araştırılıyor. En yakın sosyal güvenlik il müdürlüğüne veya sosyal güvenlik merkezine yazılı bir dilekçeyle başvuru yapmasıyla başlar. Sosyal Güvenlik Kurumu, başvuran kişinin maluliyet şartlarını taşıyıp taşımadığını anlamak için kişiyi yetkili hastane veya sağlık kuruluşunda sevk eder.

İlgili sağlık kuruluşunda yapılan tetkikler sonucunda heyet tarafınca bir rapor hazırlanır ve bu raporda çalışmaya engel teşkil eden durumun ne olduğu ve çalışma durumunun ne derecede etkilediği belirtilir.

turk-lirasi-depophotos-1485413-001.jpg

Söz konusu raporun SGK’ya teslim edilmesiyle inceleme süreci başlatılmış olur. Teslim edilen tüm evrakların incelenmesiyle birlikte malulen emekli olmaya engel bir durum saptanmamasıyla kişi emekliye ayrılık ve malullük maaşı bağlanır. Bu sayede ihtiyaç sahibinin gereklikleri giderilir.