SGK’den Toplu Para Ödemesi! Sigortalılar Dikkat!

SGK’den Toplu Para Ödemesi! Sigortalılar Dikkat!

SGK’den yüz binlerce vatandaşı yakından ilgilendiren açıklamalar geldi. Gerekli şartları taşıyan vatandaşlara toplu para ödemesi yapılacağını açıkladı. Başvuruya ilişkin detaylar şu şekilde…

Yüz binlerce vatandaşı yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. İlgili şartları sağlayanlar SGK’den toplu para ödemesi alabiliyor. İş hayatının içinde olan herkes en kısa zamanda emekli olmanın hayalini kuruyor. Ülkemizde emeklilik şartlarının dönem dönem zorlaştığı dikkat çekiyor.

30.jpg

Sabit bir işte çalışmayan, farklı zaman dilimlerinde sigortalı olarak çalışan kişilerin emeklilik için gereken şartları tamamlaması mümkün olamayabiliyor. Prim gününü tamamlayamadığı için emekli olamayan vatandaşlar, eğer emeklilik yaşına gelmişlerse SGK’den toplu para iadesi alabiliyor.

Eksik kalan prim günlerinin tamamlanması için devlet askerlik borçlanması ve doğum borçlanması gibi imkanlar sunuyor. Bu imkanlarla eksik prim günleri tamamlanıp emekli olunabiliyor. Geçmişteki prim günleri satın alındığı için prim günlerini satın alacak maddi gücü bulunmayanlar o zamana kadar ödedikleri primler için SGK’den iade alabiliyor.

Yasal Mirasçısı Alır

Çalışacak imkanı bulunmayan ve prim günlerini satın alarak da tamamlayamayan vatandaşların prim ödemeleri SGK tarafından iade ediliyor. Emekli olamayan ve iade alacak olan kişinin vefat etmesi halinde ilgili ödeme yasal mirasçısına aktarılmaktadır.

Mirasçının bu ödemeden yararlanabilmesi için dul ve yetim aylığından yararlanmıyor olması gerekiyor.

Başvuru Şartı Aranıyor

SGK’den toplu para iadesi almak isteyen kişinin başvuru yapması gerekmektedir. Kişi ikamet ettiği yerdeki SGK il müdürlüğüne başvuru yapabilir.

SSK’lılar, 2008 yılından önce hem kendi adına hem de işçi ve işveren primi olarak yatırılan ödemeleri geri alabiliyor. 2008 yılından sonrası için durumlar biraz değişiyor, bu tarihten sonra yalnızca işçi primleri geri ödeniyor.

Bağ-Kur’da ise tarih ayrımı olmaksızın ilgili ödemeler geri verilmektedir.

14.jpg

Dikkat Edilmesi Gerekenler

SGK’den toplu para iadesi alınabilmesi için dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor.

  • Başvuru sahibinin sigortalı olarak herhangi bir iş yerinde çalışmaması.
  • Kendi adına Bağ-Kur ödemesi yapmaması.
  • Emeklilik şartlarından yıl ve yaş şartlarını taşıması. Yıl şartı erkekler için 25, kadınlar için 20’dir.