Soğuk havalar faturalara da yansıdı doğalgaz yardımı yapılacak

Soğuk havalar faturalara da yansıdı doğalgaz yardımı yapılacak

Hava şartlarının kötüye gitmesiyle birlikte doğalgaz fatura kullanımını da arttırdı. Dondurucu soğukların gelmesi, doğalgaz faturalarına da oldukça fazladan yansıdır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, başvuru süreciyle ilgili bilgi verdi.

Doğalgaz yardımından faydalanmak isteyen yurttaşlar, e-Devlet aracılığıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden başvuruda bulunabilecek. Öte yandan yardımlarla da PTT üzerinden alınacak. Yurttaşların faturalarıyla birlikte PTT’ye giderek ödemelerini geri alabilecek.

ÖDEME MİKTARI BELLİ OLDU

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, doğal gaz yardımları kapsamında hane başına yıllık 450 – 1150 TL arası bir destek sağlayacaklarını belirterek, “Bu ödemeleri mart ve ekim aylarında iki eşit taksitte yapacağız. Hedefimiz 4 milyon haneye ulaşmak. Senelik 3 milyar liralık bir destek öngörüyoruz” dedi.

Bakan Yanık, geçtiğimiz günlerde ısınma yardımına doğal gaz yardımının da ekleneceğini açıklayarak, doğal gaz desteğinde başvuruların şubatın ikinci yarısından itibaren, ödemelerin ise martın ikinci haftasından sonra başlayacağı bilgisi vermişti. Bir grup muhabirle bir araya gelen Yanık, doğal gaz desteğinin detaylarını açıkladı.

Yanık, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile çalışmalarda sona gelindiğini söyleyerek, “Isıl haritaya göre değişen şekilde hane başına ödeme yapacağımızı ifade etmiştim. Buna göre hane başına yıllık 450 lirayla 1150 lira arası bir destek sağlayacağız. Bu ödemeleri, mart ve ekim aylarında iki eşit taksitte yapacağız. Burada hedefimiz 4 milyon haneye ulaşmak. Kömürün iki katından fazla bir hane sayısı bu. Senelik 3 milyar liralık bir destek öngörüyoruz” diye konuştu.