SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur’dan Emekli Olup Yüksek Maaş Almak İsteyenler İçin Önemli Detay!

SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur’dan Emekli Olup Yüksek Maaş Almak İsteyenler İçin Önemli Detay!

İnsanlar hayatları boyunca çalışmak ve ömürlerinin son günlerini rahat bir şekilde geçirmek için emekli olmayı istiyor. Birçok insan her gün ne zaman emekli olacağını, emekli olduğunda ne kadar maaş alacağını merak ediyor. Aynı zamanda emekli oldukların da yüksek maaş almak isteyen birçok insan var.

Bu konuda dikkatli olmanız gereken tarih emekliliğin dolmasına 1261 gün kala oluyor. Bu yöntemi kullanacaklar emekli olduklarında kendileriyle aynı günde emekli olanlara göre daha yüksek bir maaş bağlanma şansına sahip oluyor. Bu konuda ki detayları haberin devamında okuyabilirsiniz.

Son 3.5 Yıla Dikkat Edilmesi Gerekiyor

10 yıl boyunca Bağkur olarak çalışan birisini son 7 yılın yarısı kala tercihini doğru şekilde yaparsa daha fazla emekli maaşı oluyor. Bu sürenin yarısı olan 1261 gün kala SSK’ye geçenler daha yüksek statüden emekli olma şansına sahip oluyorlar.

Yani bunun için 10 yıl Bağkurlu olarak çalışan birisi emekliliğine 1261 gün kala SSK’ye geçmeniz yeterli oluyor. Bu noktada eşit olan kuruma bakıldığı için bu hesaplamaya dikkat edilmesi ve ona göre tercih yapılması gerekmektedir. Bu işleme hizmet birleştirmesi adı veriliyor. Sizde bu konuda dikkatli olmanız durumunda gerekli başvuruyu yaparak emekli olduğunuz tarihte yüksek emekli maaşına sahip olabilirsiniz.

Hizmet Birleştirmesi Ne Zaman ve Nasıl Yapılmalıdır?

Hizmet birleştirme işlemi özellikle birden çok kurumda çalışanlar için çok önemli bir detaydır. Bunun için SGK’ye başvuru yaparak prim sayılarınızın tamamına birleştirme şansına sahip olabilirsiniz. Bunun için başvurunun kuruma yazılı olarak yapılması gerekiyor.

Hizmet birleştirmesi kısaca farklı sigorta kollarında farklı sürelerde çalışan insanların bu sürelerinin birleştirmesini ifade ediyor. Emekli Sandığı, Bağkur ve SSK olarak bunları ayrılabiliriz.

Bu işlemi yapmak için emeklilik döneminin dolmasına bir yıl veya 6 aylık bir süre kalması gerekiyor. Bu birleştirmeden emekli aylığı alan kişilerin yararlanması söz konusu değildir. Hizmet birleştirmesinin zorunlu olduğu gösteren herhangi bir detay bulunmuyor.

Bu işlem ile daha önce 7 yıl olan kural kaldırıldı ve insanlar birleştirme işlemini yaparak primleri dolması halinde Bağkur’dan SGK’ya başvuru yaparak erken emekli olma şansına sahip olabiliyor. Bu işlemi yaptırmak için 1 Ekim 2008 tarihi önemli bir noktadır. Bu tarihten önce SSK kaydı yaptırmış olan kişinin günleri 1261 güne esas kabul ediliyor. Eşitlik durumunda son çalışılan sigorta türüne bakılarak emekli olması sağlanıyor