SSK Ve Bağkur Emeklilerinin Yeni Maaşları Belli Oldu! En Düşük Maaş Ne Kadar?

SSK Ve Bağkur Emeklilerinin Yeni Maaşları Belli Oldu! En Düşük Maaş Ne Kadar?

SSK Ve Bağkur emeklilerine her yıl düzenli bir şekilde devlet tarafından maaş zammı yapılıyor. Buna göre 2021 yılında da SSK ve Bağkur emeklileri tarafından dört gözle beklenen yeni maaş zammı da şimdiden belli olmaya başladı.

Buna göre yapılan resmi açıklamalar doğrultusunda 2021 Mayıs ayındaki enflasyon oranları aylık olarak 0.89, yıllık ortalama olarak yüzde 16,59 şeklinde belirtildi. Diğer bir ifadeyle bu rakamlar baz alınarak 2021 yılından itibaren en düşük SSK emekli maaşının ortalama olarak 2.575 TL civarında yer alması öngörülüyor. Bilindiği üzere SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşı her yıl Ocak ve Temmuz ayı olmak üzere senede 2 defa zamlanıyor. Bu durum sadece SSK ve Bağkur emeklilerini değil aynı zamanda memur, engelli, dul, yetim gibi birçok kataloglardaki bireyleri de kapsıyor.

SSK Ve Bağkur Emeklisi 2021 Temmuz Ayında Maaş Zammı Ne Kadar Olacak?

Bu konuda henüz resmi merciler tarafından kesin olarak duyuru yapılmadı. Fakat buna rağmen uzmanlar tarafından bazı öngörüler söz konusudur. Bu sene içerisinde özellikle ilk 120 günlük veriler kümülatif düzeyi ortalama olarak %5.46 düzeyinde yer aldı. Bu kapsamda SSK VE Bağkur emekli de şimdilik bu oran üzerinden maaş zammı alabilecektir. Memur ve memur emeklisi ise toplu sözleşme kapsamında ilk 180 günlük süreçte Ocak ayında ortalama olarak yüzde 3 oranında zam almıştı. Bu durum baz alındığında SSK ve Bağkur emeklileri daha şimdiden 6.39 oranında zammı garantilemiş gözüküyor. Memur ve kamu personelleri açısından ise enflasyon oranları Ocak ayı içerisinde yüzde 3 oranını aşması sebebiyle yüzde 3.30 oranında değişkenlik meydana geldi.

Bilinmesi Gerekenler

2021 yılında özellikle ilk 150 günlük enflasyonda yüzde 3lük yılbaşı zammının aşması sebebiyle ortalama olarak yukarıda da belirttiğimiz üzere yüzde 3.39 oranında farklılık durumu meydana geldi. Bu yılın Haziran ayında oluşacak enflasyon verileri üzerinden ise ayrıca net kamu personeli ve emekli zammı ile fark düzeyi belirlenecektir. Ocak ayı içerisinde en düşük kamu personeli maaşı ortalama olarak 3 bin 21 TL oranına kadar yükselmişti. Buna göre Haziran ayında enflasyon yükselmese dahi en düşük kamu personeli maaşının en az 3 bin 214 tl oranına kadar yükselecektir.

SSK Ve Bağkur Maaş Zammı Neye Göre Yapılıyor?

SSK ve Bağkur emeklileri memur emeklisi kataloğunda yer alıyor. Buna göre bu kapsamdaki bireyler her yıl Ocak ve Temmuz ayında maaşlarına zam alıyor. SSK ve Bağkur emeklileri maaş zamları doğrudan memur ek gösterge ve aynı zamanda 6 ayda bir belirlenen enflasyon verileri doğrultusunda belirleniyor. Enflasyonun çeşitli nedenler doğrultusunda yükselmesi beraberinde SSK ve Bağkur emeklisi maaşının da yükselmesi demektir. Bu sebeple emekliler her yıl Ocak ve Temmuz ayındaki enflasyon verilerini de bilmesinde faydalar söz konusudur.