SSK Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşların Emeklilik Prim İadesi

SSK Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşların Emeklilik Prim İadesi

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun kısaltması, risk nedeniyle geliri azalan vatandaşların ihtiyaçlarını başkalarına bağımlı olmadan karşılamak için kurulmuş bir sistemdir. Ancak sosyal risklerin yol açtığı zararı devlet üstlenmektedir. Hastalık, kaza vb. durumlar

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun kısaltması, risk nedeniyle geliri azalan vatandaşların ihtiyaçlarını başkalarına bağımlı olmadan karşılamak için kurulmuş bir sistemdir. Ancak sosyal risklerin yol açtığı zararı devlet üstlenmektedir. Hastalık, kaza vb. durumlarda hastaneden faydalanabilir ve emekli maaşı alabilirsiniz.

yurt-disinda-yasayan-emeklilierin-prim-iadesi.jpeg

Türk vatandaşlarının çoğunluğuna göre, Türkiye'de yaşayan insanlar ülkemizde buraya emekli olduktan sonra ülkemize geri döner ve Türkiye'de yaşadığımızda Türkiye'de emekli olmayı hayal ediyorlar. Çifte vatandaşlığınız varsa veya ikinci kez emekli olmak isterseniz, durum değişmez, sonuç her zaman aynıdır.

Türkiye'nin birçok ülke ile yapmış olduğu sosyal güvenlik anlaşmaları neticesinde bu ülkelerde prim iadesi talep edilebilmektedir. Ancak, prim iadesi tutarı her ülkenin emeklilik koşullarına bağlıdır. Nihayet yurt dışından Türkiye'ye dönenlerin, yurt dışı sigortasının sona erdiği tarihten itibaren iki yıllık süreyi tamamlamaları gerekir.

Bu süreye bekleme süresi denir ve bu sürenin sonunda sigorta primlerinizin iadesini alabilirsiniz. Yurt dışında iki yılı tamamlamadan sigortalı bir mesleğe başlarsanız, sigorta bitiş tarihinden itibaren iki yıl beklemeniz gerekecektir. İstisna, iki yıl gerektirmeyen dul ve yetimdir. Ayrıca 18 yaşından küçükler, 18 yaşına kadar okuyan yetimler, bedensel veya zihinsel engelli yetimler 27 yaşından önce sigorta primlerinin iadesini talep edebilirler.

SSK primleri, işverenlerin, çalışanların emekli olabilmeleri ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için sosyal sigorta kurumlarına her ay sabit bir tutar yatırmasına olanak tanır. Bu miktar, işçinin işveren tarafından düzenli olarak ödenmesi gereken brüt ücreti ile belirlenir. SSK primini ödeyen işçinin yararlanabileceği sağlık hizmetlerinden işçinin eşi ve ailesi de yararlanabilmektedir.

İade Edilmeyen Primler Nelerdir?

Ebeveynlik süresi, işveren ücretleri, işsizlik ücretleri vb. için sigorta primleridir. Emeklilik sigortasının desteklenmesi halinde bu primler iade edilmez ve farklılık göstermektedir.

emeklilere-guzel-haber-cifte-odeme-alacaklar-5054023.jpg

Prim İadesine Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Yurt dışından sigorta primlerini iade etmek isteyen Türk vatandaşları için T.C. kimlik kartınız ve kimlik numaranız ile bulunduğunuz ildeki Sosyal Güvenlik Kurumları İl Müdürlüğünden talepte bulunmanız yeterli olacaktır. Ayrıca SGK il yetkilileri de yurt içi ve yurt dışı emeklilik fonlarını sorgulamaktadır.