Taşeron işçilere kadro var mı | Taşeron işçi son dakika haberleri

Kadrolu pozisyonda çalışmak isteyen taşeron işçileri, son günlerde gündemin ana maddeleri arasında yer alan taşerona kadro konusunda yaşanan sıcak gelişmeleri takip ediyor. Sık sık "taşerona kadro verilecek mi?" diye araştırma yapan vatandaşlar, taşerona kadro müjdesi için nefeslerini tuttu.Son olarak kadro verilmeyeceği, bunun yerine Devletle bağ kurulacağı özellikle belirtilmişti. İşte taşerona kadro verilmesi konusundaki son gelişmeler ve Bakan Sarıeroğlu'nun taşeron açıklaması...

Taşeron işçilere kadro var mı | Taşeron işçi son dakika haberleri

Kadrolu pozisyonda çalışmak isteyen taşeron işçileri, son günlerde gündemin ana maddeleri arasında yer alan taşerona kadro konusunda yaşanan sıcak gelişmeleri takip ediyor. Sık sık "taşerona kadro verilecek mi?" diye araştırma yapan vatandaşlar, taşerona kadro müjdesi için nefeslerini tuttu.Son olarak kadro verilmeyeceği, bunun yerine Devletle bağ kurulacağı özellikle belirtilmişti. İşte taşerona kadro verilmesi konusundaki son gelişmeler ve Bakan Sarıeroğlu'nun taşeron açıklaması...

TAŞERONA KADRO VERİLECEK Mİ? BAKAN SARIEROĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Sarıeroğlu, AK Parti Çankırı Merkez İlçe Başkanlığının Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen 6. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, taşeron sürecine de değindi. Sarıeroğlu, taşeron sürecinin yıl sonuna kadar tamamlanacağını ve gündemlerinde taşeron süreci olduğunu vurgulayarak, şu görüşlere yer verdi:

"Taşerondaki kardeşlerimizin taleplerini, ihtiyaçlarını çok iyi biliyorum. Göreve geldiğimizde hemen çalışmaya başladık. Konuyu farklı mecralara çekmeye çalışan kesimler var ama Sayın Başbakanımız grup toplantısında gerekli açıklamayı yaptı. İnşallah bu sene bitmeden taşeronda çalışan vatandaşlarımızı kamuda istihdamlarıyla ilgili çalışmayı tamamlayıp gereğini yapacağız."

"5.2 ORANINDA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ"

Bakan Sarıeroğlu, 15 Temmuz darbe girişimine de değinerek 15 Temmuz gecesi Türk milletinin destan yazdığını ifade etti.

Sarıeroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Şu anda 5.2 oranında büyümeye devam ediyoruz. Ekonomik olarak ülkemize zarar vermek isteyen güçlerle karşı karşıya geliyoruz. Diğer yandan sınır güvenliğimiz, ülkemizin bütünlüğünü sağlamak için operasyon yapıyoruz, Hain terör örgütü PKK ile mücadelemizi sürdürüyor, bir yandan da birlik beraberlik içinde hep birlikte üreterek, çalışarak ülkemizin kalkınmasına katkı sağlıyoruz."

BAŞBAKAN YILDIRIM: "YENİ SENEDEN İTİBAREN TAŞERON BİTİYOR"

Başbakan Binali Yıldırım, partisinin grup toplantısında konuştu. Konuşmasında son günlerde gündemde olan ve milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren taşerona kadro konusunda da açıklama yapan Başbakan Yıldırım, "O iş bitti tamam, eli kulağında. Bugün yarın devreye girecek. Yeni seneden itibaren artık bu taşeron mevzusu bitmiş oluyor." dedi.

BAŞBAKAN YARDIMCISI BEKİR BOZDAĞ'DAN TAŞERON AÇIKLAMASI

Bozdağ, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü’nde yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ: "Taşeron işçilerle alakalı hazırlıklar son noktaya geldi. Sayın Başbakanımızın da ifade ettiği gibi yıl sonu veya yeni yıl başında bu konu Parlamentonun gündeminde yer alacaktır." dedi.

"TAŞERON İŞİ BİTTİ, ELİ KULAĞINDA"

Başbakan Binali Yıldırım da, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, son günlerde gündemde olan ve milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren taşerona kadro konusunda, "O iş bitti tamam, eli kulağında. Bugün yarın devreye girecek. Yeni seneden itibaren artık bu taşeron mevzusu bitmiş oluyor." demişti.

Kadro değil devletle bağ kurulacak! Yetkililer tarafından taşeron düzenlemesinin tamamlanması haberinden sonra artık nihai açıklamanın yapılmasını bekliyoruz. Fakat ne zaman açıklanacağından çok kadro yerine nasıl bir düzenleme sorusu kafaları kurcalıyor. Çünkü taşeron çalışanlara kadro verilmeyecek. Devletle bir bağ kurulacak. Dolayısıyla taşeron firma sistemden çıkarılarak çalışanlar direk devlete bağlanacak. Daha önce taşeron firmaya, oradan da işçiye ödenen ücret direk devlet tarafından taşeron çalışana verilecek.

Dolayısıyla firmanın payı devletin cebinde kalacak. Bu güzel bir çalışma olsa da taşeron işçi için değişen bir şey olmayacak. Firma yerine direk muhatap devlet kamu kurum ve kuruluşları olacak. Taşeron işçilerin maaşları aynı kalacak! Kamuya direk bir şekilde bağ ile bağlanacak olan taşeron işçilerin ücretleri, özlük hakları nasıl olacağı konusunda maalesef hiç açıklama yapılmıyor. Ama kesin olan bir şey var ki düzenleme sonrası taşeron firmaya verilen pay taşeron çalışanın cebine girmeyecek.

Taşeron çalışan ne maaş alıyorsa aynı şekilde düzenleme, maaş devam edecek. 657’de 4 farklı istihdam tipinden daha da farklı bir kamu personeli alımı şeklinde bir düzenleme içereceğinden taşeron çalışanlar kadrolu veya sözleşmeli olarak değil bambaşka bir ad altında istihdam edilecek. Bu da taşeron işçiler arasında farklılıklara, maaş adaletsizliğine çözüm olmayacaktır.

En önemli konu: Belediye Şirketlerinde çalışanlar da taşeron düzenlemesinde olacak mı? Bu konuda her ne kadar netlik maalesef yok. Belediye şirketlerinde veya firmalarında çalışanlar dahi kendilerinin hangi statüde olduğunu, kamu personeli mi, belediye işçisi mi olduklarını çözemedikleri görülmektedir. Belediye şirketleri de başlı başına belediyelere bağlı kuruluşlardır ve 5393 sayılı Belediyeler Kanununa tabi personel alımı yapmaktadırlar. Personel alımları direk Belediye Başkanının onayıyla olabiliyor! Belediyeler başlı başına özerk kurum gibi buraya personel alımı yapabilmektedir. Personeller direk Belediye Başkanı tarafından istihdamı onaylanmakta ve bu işlem de Belediye Meclislerine sunulmaktadır. Bu kapsamda  belediyelerin taşeron çalışması içerisinde olup olmayacağı konusunda kendilerini ne belediyelerin ne de belediye firmalarının çalışanı olarak göremeyen personeller ifade etmektedirler.

Belediye personelleri arasında da ücret haksızlıkları hat safhadadır. Direk Belediye başkanının onayıyla iş alınan personel için özellikle idari kadrolarda mezuniyetin önemi yoktur. Belediye çalışanları için de taşeron düzenlemesi yapılıp yapılmayacağı netlik kazanmalı ve sayısı milyonlara yaklaşan taşeron işçi sorunu tamamen sona erdirilmelidir! 5393 sayılı Belediye kanunu kapsamında çalışanlar taşeron düzenlemesinde yer alacak mı? 5393 sayılı Belediye Kanununun Norm Kadro ve Personel İstihdamı maddesinde Belediye Şirketleri ile ilgili hükümler şu şekildedir ve bu da taşeron çalışmasında belediye şirketi çalışanlarına olup olmayacağı konusunda fikir vermektedir. Dolayısıyla aşağıdaki hükümlere bakacak olursanız belediye şirketlerinde çalışanlar için taşeron düzenlemesi yapılmayacak görünmektedir.

Belediye Kanunu Norm kadro ve personel istihdamı hükümleri şu şekildedir:Norm kadro ilke ve standartları İçişleri Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı tarafından müştereken belirlenir. Belediyenin ve bağlı kuruluşlarının norm kadroları, bu ilke ve standartlar çerçevesinde belediye meclisi kararıyla belirlenir. Belediye personeli, belediye başkanı tarafından atanır. Birim müdürlüğü ve üstü yönetici kadrolarına yapılan atamalar ilk toplantıda belediye meclisinin bilgisine sunulur. Belediye ve bağlı kuruluşlarında, norm kadroya uygun olarak çevre, sağlık, veterinerlik, teknik, hukuk, ekonomi, bilişim ve iletişim, plânlama, araştırma ve geliştirme, eğitim ve danışmanlık alanlarında avukat, mimar, mühendis, şehir ve bölge plâncısı, çözümleyici ve programcı, tabip, uzman tabip, ebe, hemşire, veteriner, kimyager, teknisyen ve tekniker gibi uzman ve teknik personel yıllık sözleşme ile çalıştırılabilir.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşeron işçilere kadro verilmesi konusunda konuştu. Torba yasa tasarısının ikinci bölümünün görüşüldüğü TBMM Genel Kurulunda söz alan Bakan Naci Ağbal, milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Kendisine yöneltilen taşerona kadro sorusunu da cevaplayan Maliye Bakanı Ağbal, kadro tasarısının en kısa zamanda meclise getirileceğini ifade etti.Ağbal’a taşerona kadro soruldu.Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hükümetin 2 yıl önce kadro sözü verdiğini hatırlattı. İşçilerin meraklı bekleyişinin sürdüğünü ve akıllarında birçok soru işareti belirdiğini vurguladı. Kadroya alınacak taşeron sayısı, kadro denilen sistemin içeriği gibi konuların oldukça merak edildiğini kaydetti.Milletvekili Gürer Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan taşeron işçilerin endişelerini de dile getirdi. MEB’e bağlı okullarda hizmet veren taşeron işçilerin kadroya alınmayacağı gibi bir söylenti olduğunu belirterek, bu konuda Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın bir açıklama yapması talebinde bulundu.

Maliye Bakanı Ağbal’ın taşeron açıklaması

Kendisine yöneltilen soru üzerine söz alan Maliye Bakanı Naci Ağbal, ilgili bakanlıkların konu hakkında belli bir aşamaya geldiklerini ifade etti. Ekonomi Koordinasyon Kurulunda da bu konunun ele alındığını; kadro statüsü ve sağlanacak haklar gibi başlıkların görüşüldüğünü belirtti. Bu çalışmaların kısa süre içinde tamamlanarak Bakanlar Kuruluna geleceğini, en kısa zaman içinde kanun tasarısının meclise getirileceğini ifade etti. Yılbaşından önce yasal düzenlemenin yapılacağını vurguladı.Maliye Bakanı Ağbal, Niğde Milletvekili Gürer’in MEB’e bağlı taşeronlar hakkındaki sorusuna da cevap verdi. Bu konunun gündeme gelmediğini, MEB’de çalışan taşeronların kadroya alınmaması gibi bir konunun söz konusu olmadığını belirtti.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık