Yeni Doğan Çocuk İçin Yardım Parası Başvurusu!

Yeni Doğan Çocuk İçin Yardım Parası Başvurusu!

Doğum yapmış annelere devlet aracılığı ile verilmekte olan doğum parası açısından belirli koşulların yerine getirilmesi gerekir.

Gerekli evrakları da tamamladıktan sonra doğum parası açısından başvurunun gerçekleştirilmesi mümkündür.

Doğum parasını almak amacıyla öncelikli olarak dünyaya gelen bebeğin bulunmuş olduğu nüfus müdürlüğüne kaydının yaptırılması gerekir. Doğum parası yardımı başvurusu açısından şu adamların takip edilmesi gerekir;

yillik-izin-tazminat-ile-ilgili-mujde-o-sure-dik-5083512.jpg

l Dünyaya gelen bebeğin nüfus müdürlüklerine kaydı yapıldıktan sonra çocuğa ait doğum belgesi,

l T.C kimlik belgesi ile annenin TC kimlik kartı ve annenin ikamet etmiş olduğu yerde bulunan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne götürülür.

l Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne gerekli olan T.C kimlik bilgisi ve başvuru beyanı iletildikten sonra ise kurum personellerine doğum parası açısından başvuru gerçekleştirmek istenildiği ile ilgili talep iletilir.

l Başvuru formunun yanı sıra aynı zamanda kimlik bilgileri ile iletişim bilgilerinin bulunduğu belgeleri eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurduktan sonra imzalanması,

Doğum Parası Yardımı 2021 Senesi İçin Ne Kadar?

2021 senesi açısından doğum parası yardımı tutarı 300 ile 600 TL arasında değişiklik gösterir. Sosyal Politikalar bağlamında annelere de süt parası olarak 202 TL Ek ödeme yapılır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde 2019 senesinde başlatılan çoklu doğum yardımları ile yani ikiz ve üçüz bir şekilde dünyaya gelen çocukların annesine 2 ay boyunca toplamda 150 TL çoklu para desteği sağlanır.

Doğum Parası Yardımı Almak Amacıyla Başvuru Sırasında İstenen Belgeler

l Yeni doğan bebeğin TC kimlik kartı,

l Başvuru merkezinden temin edilmiş olan başvuru formu ve formunu üzerinde yazılı olan, talep edilen bütün bilgilerin eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurulması gerekir,

l Anne veya babanın T.C. kimlik kartı bilgileri

Doğum Yardımı İçin Nereye-Hangi Kuruma Başvurulur?

Doğum yardımını alabilmek amacıyla öncelikli olarak başvuru yapılan birim, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'dır. Bakanlık aracılığı ile belirlenmiş olan başvuru dilekçeleri özenle incelendikten sonra doğum yapan annelere yardım verilir. Dilekçe ve form örnekleri, sosyal hizmetler müdürlükleri veya kaymakamlıklara iletilir. Dilekçenin tam ve eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekir.

emeklilik-ucret-yuz-binlerce-calisan-bunu-bekl-5085963.jpg

Doğum Yardımı Başvurusunun E-Devlet Uygulaması Üzerinden Yapılması

Doğum yardımı başvurularının e-devlet uygulaması üzerinden yapılabilmesi amacıyla öncelikli olarak e-devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve önceden belirlenen e-devlet şifresi ile giriş yapılmalıdır. E-devlet şifresinin bulunmaması durumunda 2 TL karşılığında PTT şubelerinden çok kolay bir şekilde alınması mümkündür.