Ziraat Bankası Nefes Kredisi Nedir?

Ziraat Bankası Nefes Kredisi Nedir?

Ekonomiye ve KOBI’lere destek amaçlı hazırlanan nefes kredi paketi Kredi Garanti Fonu (KGF) teminatlı olarak verilir.

Hazine be TOBB destekli olan kredi işletmelerin nakit ihtiyaçları dikkate alınarak uygun faiz oranı ve vade seçenekleri ile hazırlanmıştır. Kredi kapsamında altı aylık geri ödemesiz dönem bulunmakta olup toplam vade en fazla 18 ay olacak şekilde belirlenebilir.

emeklilere-guzel-haber-cifte-odeme-alacaklar-5054023.jpg

1 Haziran 2021 tarihinden itibaren uygulamaya alınan krediden yararlanmak isteyen KOBİ’ler için iki farklı seçenek sunulur. Buna göre 2020 yılı için toplam yıl cirosu 1 milyon TL’yi aşmamış olan KOBİ’ler en fazla 50.000 TL, 2020 yılı cirosu 1 ile 10 milyon TL arasında olan KOBİ’ler ise en fazla 200.000 TL limitli kredi kullanabilecektir.

Ziraat Bankası Nefes Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

Başta Ziraat Bankası olmak üzere toplam on banka tarafından verilen nefes kredisinden yararlanabilecek kişiler şu şekildedir:

- KOBİ (Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler) vasfına sahip olmak,

- 31.12.2020 tarihi sınır olmak üzere bir önceki yılda en az %25 oranında kazanç kaybı yaşayan gerçek ve tüzel kişiler,

- Yaşanan gelir kaybını belgeleyebilenler,

- Ticaret Borsasına ya da Ticaret, Ticaret ve Sanayi, Sanayi ve Deniz Ticaret odalarından birine kayıt olanlar

Eğer ilgili işletme 01.01.2019 tarihinden sonra açılmış ise bu durumda ciro kaybı ve belgelenmesi şartı aranmayacaktır. Başvuru sırasında gerçek ya da tüzel kişinin veya grup firmalarının Ziraat Bankası kayıtlarında fesih, iflas, konkordato ve iflas ertelemesi kaydı olmayan müşteriler ile güncel Risk Merkezi verileri neticesinde takipte kredisi olmayanlar Kredi Garanti Fonu kefaletinden yararlanma hakkına sahip olacaktır.

Ziraat Bankası Nefes Kredisi Özellikleri Ve Başvuruları

Kredi tutarı belirlenirken 2020 yılı toplam cirosu dikkate alınır. Buna göre üst sınır 200.000 TL olarak belirlenmiştir. Tüm kredi türleri için nefes kredi paketi faiz oranı sabit olup yıllık %17.50 şeklinde uygulanacaktır. Kredine altı ay faiz ve anapara ödemesi yoktur. Bunun haricinde tüm tutar on iki ay boyunca eşit taksitler halinde ödenecektir. Toplam kredi dönemi ödemesiz dönem de dahil olmak üzere 18 aydır. Bunlardan yararlanmak isteyenler için kredi başvuruları Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla kabul edilir. Şube başvurularında banka gerekli gördüğü hallerde ilgili müşteriden ek belge talep etme hakkına sahiptir. Başvurunun banka şubesine şahsen yapılması gerekir. Bu durum diğer tüm kredi türleri için de geçerli olup detaylı bilgiye şubeden ulaşmak mümkündür.5e60819b67b0a901300af09c.jpg