EYT yasası için TBMM'de son dakika soru önergesi verildi | Erken emeklilik ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) son durumu nedir

EYT yasası için yeni bir düzenleme var mı? Emeklilikte yaşa takılanlar için bir hamle yapılacak mı? Erken emelilik için ne yapmak gerekir? Erken emeklilik için SGK pirim gün sayısı kaç olmalı? Emeklilikte yaşa takılanlara müjdeli haber gelecek mi? 2018 Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) son durumu nedir? Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili son gelişmeler yakından takip ediliyor. Erken emeklilik ne zaman çıkacak? Emekli olmak için prim günü sayısı kaç olmalı? Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) son durum nedir 2018 Erken emeklilik çıkacak mı SGK prim borç nasıl hesaplanır? EYT ne anlama geliyor?

EYT yasası için TBMM'de son dakika soru önergesi verildi | Erken emeklilik ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) son durumu nedir
  • 12 Ağustos 2018, Pazar 19:15

EYT yasası için yeni bir düzenleme var mı? Emeklilikte yaşa takılanlar için bir hamle yapılacak mı? Erken emelilik için ne yapmak gerekir? Erken emeklilik için SGK pirim gün sayısı kaç olmalı? Emeklilikte yaşa takılanlara müjdeli haber gelecek mi? 2018 Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) son durumu nedir? Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili son gelişmeler yakından takip ediliyor. Erken emeklilik ne zaman çıkacak? Emekli olmak için prim günü sayısı kaç olmalı? Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) son durum nedir 2018 Erken emeklilik çıkacak mı SGK prim borç nasıl hesaplanır? EYT ne anlama geliyor?

 Vatandaşlar hayatlarını devam ettirebilmek, ailelerine bakabilmek, daha iyi bir yaşam sürebilmek için ömürleri boyunca çalışıyorlar. Peki, ya yaş ne olacak? Erken emelilik için yaşa takılan vatandaşlar her fırsatta mağdur olduklarını dile getiriyorlar. Özellikle çalışma hayatının son dönemine gelmiş olan kişiler erken emeklilik meselesi ve yaşa takılma olayında son noktanın ne olacağını merak ediyor.

EYT - Tam umutların tükendiği bir dönemde AK Parti ile Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhur İttifakı’nda yer alan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) yeni bir hamle yaptı. 23 Temmuz’da MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, bizzat MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin talimatıyla yaşa takılanların emekli olmalarını sağlamak için hazırlanan kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu. Ardından da İYİ Parti TBMM'ye yeni bir kanun teklifi sundu.

Prim ve hizmet süresi dolan sigortalılar emsallerine göre daha fazla çalışmaya veya yaş şartı doluncaya kadar boşta (aylık geliri ve güvencesi olmadan) beklemek zorunda bırakılmıştır. 1999 Öncesi çalışma hayatına dahil olan ilgili sigortalı: hizmet süresi ve prim günü sonunda emekli olacağını bilerek çalışmaya başlamış; fakat, yapılan düzenlemelerle mağdur olmuştur. Aynı yıl ve şartlarla çalışma hayatına aktif olarak katılanlardan, hizmet süresi ve prim günü sonunda yaşı büyük olan emekli olmakla; yaşı küçük olan ise hizmet süresi ve prim günü tamamlanmış olmasına rağmen yaş şartını dolduruncaya kadar beklemek veya çalışmak zorunda bırakılmaktadır.

Sonuç olarak, işe geç başlayıp yaşı büyük olan az çalışmakta ve emekli maaşı almaya hak kazanmaktayken; işe küçük yaşta başlayıp hizmet süresi sonunda yaşı küçük olduğu için emekli edilmeyen ise daha fazla çalışmak zorunda bırakılmakta ve sigorta prim sistemine göre emekli aylığında düşüş yaşamaktadır. Prim günü ve hizmet süresini tamamlamış olmasına rağmen, yaş şartım tamamlayamadığı için emekli olmayan kişi, ailesinin geçimini sağlamakta zorlanmaktadır.

1999’da çıkan yasa 100 binlerce kişiyi mağdur etti! Postanın haberinde de EYT’ye geniş yer verildi ve EYT için iyi haberler olduğuna değinildi. Haberde emekli olmak için gün sayarken, 1999'da çıkan yasa nedeniyle 500 bin kişi yükselen yaş şartını beklemek zorunda kalmıştı.

Mağduriyet yaratan bu durum Meclis'e taşındı. Yasa çıkarsa yaşa takılanlar erken emekli olacak.Yaş düzenlemesiyle emeklilik yaş şartı 15 yıl kadar artanlar da oldu! 8 Eylül 1999 öncesinde SSK'lı. Bağkurlu ve Emekli Sandığı (memur) mensubu olarak iş hayatına başlayanlar erkek ise 25 yıl ve 5000 gün, kadınsa 20 yıl ve 5000 gün şartıyla emekli olabiliyordu.

Örneğin; 18 yaşında sigortalı işe başlayan bir kadın 5000 günlük primi tamamlarsa 38 yaşında, erkekler de 43 yaşında emekli olabiliyordu. Ancak 1999'da emekli yaşı ve istenen prim şartı arttı.65'E kadar yükseldi! 1999’dan sonra işe girecekler için kadınlarda emeklilik yaşı 38'den 58'e, erkeklerde 43'ten 60’a çıkarıldı. SSK'ya tabi çalışanın emeklilik için ise gereken gün sayısı 7000’e yükseldi. 1976 ile 1999 arasında işe girenler için 'kademeli yaş’ getirilirken. 5510 sayılı yasayla 30 Nisan 2008'den itibaren işe girenlerde emeklilik yaşı 65 oldu.

Hakkını Avrupa'da aradı! Ne yapıldıysa 'emeklilikte yaşa takılanlara' çare bulunamadı. Bu konuda bir düzenleme yapılmadı. Anayasa Mahkemesi'ne dahi başvuru sonuçsuz kaldı. Dava reddedildi. Ancak birçok hukukçu, uygulamanın hak ihlali olduğunu savunmaya devam ediyor.İç hukuk yolu tükendiği için yaşa takılan 150-200 kişi konuyu Avrupa İnsan Haklan Mahkemesi’ne (AİHM) dahi taşıdı. Sonuç bekleniyor da bekeniyor…Bahçeli’nin talimatıyla sorun çözülecek! Tam umutların tükendiği bir dönemde AK Parti ile Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhur İttifakında yer alan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) yeni bir hamle yaptı.Kanun teklifi TBMM’de!

23 Temmuz'da MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, bizzat MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin talimatıyla yaşa takılanların emekli olmalarını sağlamak için hazırlanan kanım teklifini Meclis Başkanlığı'na sundu.3 ay için de başvuru! 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nda değişiklik öngören teklifte; sigortalılık süresi, hizmet süresi ve prim gün sayısı şartını sağlayıp yas koşulunu sağlayamayanların yasanın çıkması halinde 3 ay içinde SGK'ya başvurarak emekli olabilecekleri yazıyor Bazı AK Partili vekillerin de bu teklife sözlü destek verdiği ifade ediliyor.Geçim sıkıntısı yasıyor!

Kanun teklifinin gerekçesinde özetle şu ifadeler yer alıyor: “1999 öncesi çalışma hayatına dahil olan bu sigortalı, hizmet süresi ve prim günü sonunda emekli olacağım bilerek çalışmaya başlamış, fakat yapılan düzenlemelerle mağdur olmuştu. Yaş şartını tamamlayamadığı için emekli olamayan kişi, ailesinin geçimini sağlamakta zorlanıyor. İş aradığında ‘yaşlısın’, emekli olmayı istediğinde ise 'gençsin' deniyor.

Hizmet gün sayısını dolduran kişiler emekliliğini beklemeye devam ediyor. Yeni Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK'tan çalışma ile ilgili açıklama bekleniyor. Hizmet süresi SGK'dan dolmuş olmasına rağmen henüz emeklilik yaşına varamayan insanların emekliliği askıda kalmaya halen devam ediyor. Uzun süredir erken yaşta emekliliği bekleyen kişiler için bir umut kaynağı olan bu açıklama ile birlikte herkes beklemeye koyulmuş durumda. Öte yandan devletin erken yaş emekliliğini gündeme getirebilmesi için yıllık olarak 450 milyar liralık bir maliyeti göze alması gerektiği daha önce açıklanmıştı. Oldukça fazla olan bu miktarı karşılamak devlet bütçesinde zorluk anlamına geliyor.

Daha öncede Temmuz ayı içerisinde Emeklilikte Yaşa Takılanlar için yasa teklifi veren MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem bu seferde mağdurların sesini duyurabilmek adına yeni soru önergesi verdi.

Arzu Erdem tarafından EYT mağdurları için verilen soru önergesi direkt olarak konunun bir numaralı muhatabı olan Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk' a yazıldı. Selçuk soru önergesini yazılı olarak yanıtlayacak.

EYT Bekleyen Kişi Sayısı Ne Kadar?

Arzu Erdem tarafından verilen kanun teklifi büyük yankı uyandırmıştı. Kanun teklifinin ardından bu seferde Arzu Erdem tarafından EYT içni soru önergesi verildi. Soru önergesi içerisinde 4 önemli soru yer aldı. Bunlar;

Ülkemizde şu anda prim günü ve sigortalılık süresi dolduğu halde yaşı beklediği için emekli olamayanların sayısı kayıtlarınızda ne olarak kaçtır?
Emeklilikte yaşa takılanlar olarak adlandırılan emeklilik için gerekli hizmet süresi ve prim ödeme gün sayısını doldurdukları halde yaş şartını dolduramayanlarla ilgili bir çalışmanız var mıdır? Varsa ne aşamadadır?
Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenleme yapılması halinde 2018 yılı fiyatlarıyla aktüeryal maliyeti tutarı ne kadar olacaktır?

2018 yılı içerisinde bu konuda mağduriyet yaşayanlar için bir müjde vermeyi planlıyor musunuz?

EYT Mağduru Ne Demek, EYT Mağdurları Kaç Kişi?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar kelimelerinin ilk harflerinden oluşan EYT emekli olmak için aranılan sigorta prim gün sayası ve sigortalılık süresi dolmasına rağmen getirilen yaş sınırını nedeni ile emekli olamayan kişileri kapsamaktadır.

1999 senesinde çıkarılan yasa nedeni ile mağdur olan kişi sayısı ise Arzu Erdem tarafından verilen EYT soru önergesi ile devlet tarafından resmen açıklanacak. Ancak yapılan tahminlerle 3 milyon kişinin emeklilikte yaş engeline takıldığı tahmin edilmektedir.

EYT Müjdesi Son Dakika Gelişmesi Yaşanır Mı?

Arzu Erdem vermiş olduğu soru önergesi ile Bakanlığa 2018 yılında böyle bir çalışma içerisinde olup olmadıklarını da sordu. En azından Bakanlık bu soruyu yanıtladığında EYT için bekleyenler kendilerinin sürekli yapılan yalan haberlerle sömürülmesini de engellemiş olacaklar.

EYT -1999 yılında çıkan bir yasa, sadece bu tarihten sonraki işe giren vatandaşları değil, öncesinde çalışmaya başlamış ve emeklilik hakkı kazanmak için sadece pirim gün sayısı eksik olan vatandaşlarımızı da etkilemiştir. Bu sebepten ötürü mağduriyet yaşayanlardan oluşan EYT'liler grubu hakkını aramaya devam ediyor. Türkiye'de halihazırda var olan 12 milyon emeklinin arasında yerini almak isteyen birçok birey, ne zaman emekli olurum sorusuna yanıt arıyor. Emekliliğine birkaç yıl kala yasa nedeniyle daha yıllarca beklemek zorunda olan 5 milyona yakın kişi var. Gözler hep Meclis'ten ve siyasilerden gelecek kararlarda.

EYT -1999 yılında çıkan bir yasa, sadece bu tarihten sonraki işe giren vatandaşları değil, öncesinde çalışmaya başlamış ve emeklilik hakkı kazanmak için sadece pirim gün sayısı eksik olan vatandaşlarımızı da etkilemiştir. Bu sebepten ötürü mağduriyet yaşayanlardan oluşan EYT'liler grubu hakkını aramaya devam ediyor. Zaman zaman medyanın gündemine oturan ve henüz belirgin şekilde çözüme kavuşamayan emeklilikte yaşa takılma konusu yeniden gündemde. Yaş şartını beklemeden diğer kriterler ile emekli olmak isteyen vatandaşlar fırsat buldukça mağduriyetlerini dile getiriyorlar. Erken seçim mevzusunun gündeme oturması ile beraber de hükumete talepler yöneltilmeye başlandı.

Erken emelilik için yaşa takılan vatandaşlar her fırsatta mağduriyetlerini dile getiriyorlar. Erken emeklilik için yaş şartını bekleyen vatandaşların gözü yeni siyasi dönemde EYT için bir düzenleme olup olmacağı yeni bakanların açıklanması ile birlikte Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK'tan çalışma ile ilgili açıklama bekleniyor.

EYT mağdurları kendilerini ilgilendiren erken emeklilik çalışmalarına ilişkin şuana kadar olumlu bir gelişme ile karşı karşıya kalmadılar. Sigortalıların emekliliğe hak kazanabilmeleri için; belli bir yaşa ulaşma, belli bir süre prim ödeme, belli bir süre sigortalı olma ve Sosyal Güvenlik Kurumundan yazılı istekte bulunma koşullarının birlikte yerine getirilmesi gerektiğini belirtİliyor.

EYT MÜJDESİ VAR MI?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun yürürlük tarihinden önce sigortalı olanların yaşlılık aylığına hak kazanma koşullarının mülga 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu, Bağ-Kur Kanunu ve Emekli Sandığı Kanunundaki hükümlere göre belirlendiğini söyledi. Sigortalıların emekliliğe hak kazanabilmeleri için; belli bir yaşa ulaşma, belli bir süre prim ödeme, belli bir süre sigortalı olma ve Sosyal Güvenlik Kurumundan yazılı istekte bulunma koşullarının birlikte yerine getirilmesi gerektiğini belirten Çalışma Bakanı, “Söz konusu koşullardan herhangi birinin eksik olması halinde, sigortalının emekli olarak değerlendirilmesine ve aylık bağlanmasına imkan bulunmamaktadır” dedi.

Bakan Sarıeroğlu'nun açıklaması, önümüzdeki günlerde yaşa takılanlar için herhangi bir düzenlemenin olmadığının sinyalini verdi. Sigortalıların emekliliğe hak kazanabilmeleri için; belli bir yaşa ulaşma, belli bir süre prim ödeme, belli bir süre sigortalı olma ve Sosyal Güvenlik Kurumundan yazılı istekte bulunma koşullarının birlikte yerine getirilmesi gerekiyor.

Ne Zaman Emekli Olurum?

İşe başlayan kişilerin daha ilk günden aklına bu soru belirmektedir. Ne zaman emekli olurum konusu gün geçtikçe değişmekte ve cevaplar da buna bağlı olarak sürekli olarak değişmektedir. Ülkemizde en çok tartışılan konulardan biri olan ne zaman emekli olurum sorusunun cevabı 1950 yılından beri oldukça radikal değişimlere uğrayarak sekiz kere değişmiştir. Emekli olmak için kişinin ilk iş gününden itibaren başladığı kurumda aylık düzenli olarak primleri ödenmeli ya da kendisi bu primi ödemelidir. Bunun sonuncunda belli bir hizmet yılı kota olarak koyulmakta ve kotayı aştığınız zaman işe başladığınız gün baz alınarak ne zaman emekli olacağınızı öğrenebilirsiniz.

EMEKLİLİKTE ŞARTLAR NELERDİR

Ülkemizde çalışan kişilerin emekli olabilmeleri için kanunların belirlediği iki şartı yerine getirmesi gerekir.

Bu şartların birincisi; öncelikle çalışanın prim günü sayısını doldurması gerektiğidir. Yeni işe başlayan kişilerde bu prim sayısı 7200 olarak bilinmektedir.

İkinci şart ise yaş sorunudur. Yani kişinin sadece prim gününü doldurması yetmez. Bunun yanında kişinin emeklilik yaşını da doldurması gerekiyor. Her ne kadar amaçları aynı olsa bile işleyiş ve ücret bakımından iki konu birbirinden farklılık gösteriyor. Yani yalnızca bir şart ile emeklilik söz konusu olamıyor.

En çok bilinen sigorta kurumları SSK ve Bağ-Kur' dur. Bu iki sigorta kurumları kişinin emekli olabilmesi için oldukça çok imkan sağlar ve kişi adına geleceğe yatırım yapar. Ancak SSK ' lı olmak isteyen bir kişinin bir kurum ya da kuruluşta işe başlaması ve iş verenini kendi adına bu primlerinin ödemesi gerekmektedir. Kişi bu şekilde hizmet yılını doldurarak emekli olabilir.

Prim gününü dolduran ancak yaş şartı olduğu için yaş şartını dolduramayan çok sayıda kişi Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) sorunu altında sorunlarının çözüme kavuşturulmasını istiyor. Konuyla ilgili Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için kanun teklifi sundu.

EYT SORUNLARINA ÇÖZÜM TALEBİ

Milliyetçi Hareket Partisi milletvekili Arzu ERDEM tarafından sunulan Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT sorunu için kanun teklifi incelenmek üzere görüşülecektir. Ancak konu hakkında hükümet kanadından nasıl bir açıklama gelecek bilinmiyor. Özellikle EYT için pek çok prim gününü doldurup yaşının ilerlemiş olması dolayısı ile işi bırakan kadınlar sorunun çözülmesini talep ediyor.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık