KPSS başvurusu nasıl yapılır 2018 osym.gov.tr’de KPSS başvuru ödemeleri nereye

KPSS başvuruları nasıl yapılır osym.gov.tr’de KPSS ücreti hangi bankaya ne kadar yatırılacak? KPSS adaylarının merak ettiği KPSS başvuruları 2018 tarihi ve KPSS başvuruları kaç para ne zaman yatırılacak sorularının yanıtlarını haberimizde derledik. ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerinden başvurularını gerçekleştirebilecek olan adaylar, bu işlem için mevcut AİS veya E-Devlet şifrelerini kullanabilecek. AİS'te bulunan bilgilerinde hata bulunan veya fotoğrafı eski olan vatandaşlar ise bu başvuruyu sınav başvuru merkezlerinden bizzat yapacak.

KPSS başvurusu nasıl yapılır 2018 osym.gov.tr’de KPSS başvuru ödemeleri nereye

Bilindiği üzere KPSS başvuruları için işlemler devam ediyor. Adaylar başvurularını sistem üzerinden yaptıktan sonra, başvuru ücretlerini de ödeyerek işlemlerini tamamlayacaklar. KPSS başvurusu için son gün 21 Mayıs! KPSS başvurusu nasıl yapılır? Başvuru ücreti hangi bankaya yatırılır? Binlerce memur olma hedefini gerçekleştirmek isteyen adayların heyecanlı bekleyiş içerisinde olduğu KPSS'ye (Kamu Personeli Seçme Sınavı) ilişkin detaylar belli oldu. ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından 2018 yılında düzenlenecek KPSS ücreti, hangi bankaya ne kadar yatacak sorusunun yanıtı ve KPSS başvuru işlemleriyle ilgili duyuru yayımlayarak merak edilen ayrıntılar netliğe kavuştu. Peki, 2018 KPSS başvuru tarihi ne zaman? KPSS başvuruları nasıl yapılır? İşte detaylar haberimizde…

KPSS başvuruları nasıl yapılır osym.gov.tr’de KPSS ücreti hangi bankaya ne kadar yatırılacak, son gün ne zaman? KPSS 2018 başvuruları dün itibariyle başladı. Memur olmak için sınavda ter dökecek olan adaylar KPSS ücretinin ne kadar olduğunu merak ediyorlar. Peki, 2018 KPSS başvuru ücreti ne kadar? KPSS başvurusu nasıl yapılır, başvuru ücreti hangi bankalara yatırılır? İşte, KPSS başvuru ücretine ilişkin ÖSYM başkanından gelen açıklamalar haberimizde yer alıyor. 2018 KPSS başvuruları 10 Mayıs 2018 günü başladı. Adaylar için son başvuru tarihi ise 21 Mayıs 2018 günüdür. Başvuru ücretlerinin son ödeme tarihi ise 22 Mayıs 2018 tarihidir. KPSS 2018 başvuruları için geç başvuru tarihi olarak ise 6 Haziran 2018 tarihi işaret ediliyor. Başvuruda bulunmak isteyen adaylar başvurularını "https://ais.osym.gov.tr/" üzerinden yaparak sonrasında başvuru ücretlerini ödemesi gerekiyor.

KPSS BAŞVURUSU İÇİN SONA YAKLAŞILIYOR

ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerinden başvurularını gerçekleştirebilecek olan adaylar, bu işlem için mevcut AİS veya E-Devlet şifrelerini kullanabilecek. AİS'te bulunan bilgilerinde hata bulunan veya fotoğrafı eski olan vatandaşlar ise bu başvuruyu sınav başvuru merkezlerinden bizzat yapacak.

Bireysel olarak İnternet aracılığıyla başvuru hakkı olan adaylar, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ADAY İŞLEMLERİ” alanından, buradaki açıklamalar doğrultusunda süresi içinde başvuru bilgilerini sisteme kaydedecek ve sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru, başvuru süresinin son günü saat 23.59’da sona erecektir.

DİKKAT: Başvuru bilgilerinin sisteme kaydedilebilmesi için başvuru ekranında “Başvuru İşlemi ÖSYM’ye Bildirilmiştir.” açıklamasının mutlaka görülmesi ve sınav ücretinin yatırılması, aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünün yazıcıdan alınarak, başvurunun diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklanması gerekmektedir.

ÖSYM'DEN DHBT AÇIKLAMASI

ÖSYM, DHBT sınavına girmek isteyen vatandaşlar için önemli açıklamalarda bulundu. İşte, ÖSYM'nin o açıklamaları;

"2018 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS)Lisans başvuruları, 10 Mayıs 2018 tarihinde başlamıştır. Başvurular, 21 Mayıs 2018 tarihinde sona erecektir.

Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde görev almak isteyenlerden 9 Aralık 2018 tarihinde yapılacak 2018 Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testine (DHBT) lisans düzeyinde katılacak olanların, KPSS’nin 22 Temmuz 2018 tarihinde lisans düzeyinde yapılacak Genel Yetenek ve Genel Kültür oturumuna da katılmaları zorunludur.

DHBT’ye başvurular, 9-17 Ekim 2018 tarihleri arasında yapılacaktır ancak, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde din hizmetlerinde görev alacak personelin atanmasında kullanılacak puanların hesaplanmasında, KPSS Genel Yetenek ve Genel Kültür Testleri sonuçları da kullanılacağından 2018-DHBT’ye lisans düzeyinde katılacakların, 10-21 Mayıs 2018 tarihleri arasında 2018 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Lisans başvurularını yapmaları ve 2018-KPSS Lisans’ın Genel Yetenek ve Genel Kültür oturumuna katılmaları gerekmektedir."

KPSS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

KPSS Lisans başvuruları ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet sitesine T.C. kimlik numarası ve aday şifresi ile giriş yapılarak gerçekleştirilir. Başvuru işlemleri bireysel olarak ya da başvuru merkezleri aracılığı ile yapılabilir. Adayların güncel yani son 50 ay içinde çekilmiş fotoğrafları bulunmuyorsa, başvurular sadece başvuru merkezlerinden yapılabilir.

Başvuru merkezlerinin adreslerine ÖSYM’nin KPSS başvuru kılavuzundan ulaşılabilir. Adaylar başvuru merkezlerinden yapacakları işlemler için 5 Türk Lirası hizmet ücreti öderler.

 

KPSS NE ZAMAN YAPILACAK?

2018 sınav takvimine göre; lisans düzeyinde 22 Temmuz, 28 Temmuz, 29 Temmuz 2018 tarihlerinde sabah ve öğleden sonra uygulanacaktır.

KPSS ortaöğretim; 7 Ekim 2018

KPSS önlisans; 4 Kasım 2018

KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi(DHBT) ise 9 Aralık 2018 tarihinde yapılacak.

KPSS BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

KPSS başvuru ücretlerinde 2017 yılına göre bir değişiklik yapılmadı. Sınava girecek olan adaylar KPSS başvuru ücreti olarak; ‘Genel Yetenek-Genel Kültür’ için 60,00 TL, Eğitim Bilimleri için 60,00 TL ve alan sınavları oturumlarının her birisi için de 40,00 TL ödeme yapacak.

KPSS BAŞVURU ÜCRETİ HANGİ BANKAYA YATIRILACAK?

KPSS başvuru ücreti ÖSYM’nin ‘Ödemeler’ alanından kredi kartı/banka kartı ile ödenebilir. Bu seçenek dışında kullanılabilecek banka ödeme seçenekleri;

Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç),

Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç),

Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç),

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç),

Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı,

Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler,

ING Bank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç),

Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç),

Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık

 

 

2018 KPSS (KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI) BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Başvuru işleminin yapılabilmesi için adayın başvuru merkezine şahsen gitmesi zorunludur. Başvuru merkezleri tarafından adayların başvuruları, resmî iş gününde ve resmî iş saatleri arasında alınacaktır. Başvuru merkezlerinin adresleri, başvuru tarihlerinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde yer alacaktır. Adaylar başvuru işlemini gerçekleştirmek için merkezlere aşağıdaki belgelerle birlikte gidecek;

*Eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş Aday Başvuru Formu

*Nüfus cüzdanı/Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya süresi geçerli pasaport nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir. Başvuruda adayın kimlik belgesinin aslını yanında bulundurması gerekmektedir.

*ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (ais) ilk kez kayıt olacak adaylar ile ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde(ais) kayıtlı olan adaylardan eğitim bilgilerinde eksiklik/değişiklik olanların diploma veya öğrenim durumunu gösterir resmî belgelerinin onaylı bir örneği talep edilecektir.

Bireysel olarak internet aracılığıyla başvuru hakkı olan adaylar, başvuru süresi içinde ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemine (https://ais.osym.gov.tr) T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak başvurularını buradaki açıklamalar doğrultusunda yapacak ve sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru, başvuru süresinin son günü, saat 23.59’da sona erecektir.

 

KPSS'YE KİMLER GİRİYOR?

Kamu görevlerine ilk defa atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılıyor.

 

A GRUBU KADROLAR NE DEMEK?

Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına atanacakları kapsar.

 

B GRUBU KADROLAR NELERİ İFADE EDİYOR?

Genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atanacakları kapsar.

 

SINAVA KİMLER BAŞVURABİLİR?

Sınavın türüne göre lise, önlisans veya lisans mezunları bu sınavlara girer. Sınava sınavın geçerlilik süresi içinde mezuniyet belgesi alacak olan öğrenciler de katılabilir.

 

KPSS LİSANS SINAVI NE DEMEK?

Sadece lisans yani 4 yıllık ve üzeri yükseköğretim kurumları programlarını bitirenlerin katılabildiği bir sınavdır. Yüksek lisans ya da doktora yapanlar da A Grubu ve öğretmenlik ile B grubu kadrolarına lisans diplomalarını aldıkları alandan başvurabilirler.

 

KPSS ÖNLİSANS VE ORTAÖОRETİM SINAVI NEDİR?

Bu sınava yükseköğretim kurumlarının iki yıllık önlisans programları ile lise mezunları katılabilir.

 

SINAVIN SINIRLILIKLARI NEDİR?

Lisans mezunları hem KPSS lisans hem de önlisans ve ortaöğretim sınavlarına giremez. Sınavlardan yalnızca birine girmek zorundalar.

 

KAÇ KEZ GİRME HAKKI VAR?

Sınava adaylar istedikleri kadar girebilir. Yalnızca A grubu kadrolara başvurabilmek için 35 yaş sınırı bulunuyor.

 

MEZUN OLMADAN GİRİLEBİLİR Mİ?

Öğrenciyken sınava girmek mümkün. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen atamalarında mezuniyetten önce girilmiş sınavların sonuçlarını kabul etmiyor.

KPSS NASIL UYGULANIR?

KPSS hafta sonları cumartesi ve pazar günleri sabah ve öğleden sonra oturumları olarak yapılır. Adaylara çoktan seçmeli sorular yöneltilir. Adaylar atanmak istedikleri alan ve mezuniyetlerine göre sınavlara girerler.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık