2021 KYK Burs Başvuruları Ne Zaman Açıklanacak?

2021 KYK Burs Başvuruları Ne Zaman Açıklanacak?

Üniversitelere yerleşen öğrencilerin geçtiğimiz günlerde başvuru yaptığı Kredi ve Yurtlar Kurumunun başvuru sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak konusu oldu. Başvuruların ardından başlanan değerlendirme süreci sonrasında kimlerin burs almaya hak kazandığı belli olacak. KYK başvuru sonuçlarını merakla bekleyen öğrencilerin gözleri yapılacak olan açıklamaya çevrildi.

Mehmet Kasapoğlu Açıklama Yaptı

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, sosyal medyası üzerinden bir açıklama yaptı. Kasapoğlu'nun yapmış olduğu bu açıklamada “En adil şekilde yürütmek amacıyla çalışıyoruz. Sonuçları sizlere ulaştırmak amacıyla en kısa zamanda bu süreci tamamlayacağız.” İfadelerini kullandı. Kredi ve Yurtlar Kurumu başvuru sonuçları e-devlet üzerinden yayınlanacak. Sonuçların açıklanacağı tarih ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmış olmasa da var en geç kasım ayının sonunda açıklanmış olması bekleniyor.

2021 KYK Burs Tutarı Ne Kadar?

KYK tarafından öğrencilere verilen burs ve kredi tutarları her sene değişiyor. İhtiyaca göre her sene arttırılan burslar bu sene de geçen seneye oranla artmıştı. 2021 yılı için belirlenen ücret lisans programlarında öğrenim görenlere 650 TL, yüksek lisans eğitimi alanlara 1300, doktora yapanlara ise 1950 olarak belirlenmişti. 2022 yılı için gelecek olan zamlar ile ücretlerin kaç TL ye çıkacağı henüz belirlenmedi. Aralık ayı sonu ve Ocak ayı başı gibi 2022 yılı ücretlerinin de duyurulması bekleniyor.

2022 yılında En Az 100 TL Zam Bekleniyor

Zorlu bir süreçten geçen ülkemiz de özellikle son dönemde artan fiyatlar ve zamlar ile vatandaşlar zor zamanlar geçirmeye başladı. Yeni yılın yaklaşması ile memur, emekli ve işçilerin maaşlarına da zam gelmesi söz konusu. Artan bu para ihtiyacına istinaden burs ve kredilere de o oranda bir zam yapılması bekleniyor.

100 TL altı olacak bir zammın öğrencinin ihtiyacını karşılayıp karşılamayacağı muallaktayken en az 100 TL zam yapılması öğrenciyi bir nebze olsun rahatlatacak gibi duruyor. Kiralara, market ihtiyaçlarına, elektrik ve suya gelen zamlar ve artı olarak fırsatçıların eklemiş olduğu haksız zamlar vatandaşı ve öğrenciyi yeni yılda da çok zorlayacak gibi görünüyor.