2022 SGDP Kesintisi Ne Kadar ve Tescil Kaydı Sorgulama

2022 SGDP Kesintisi Ne Kadar ve Tescil Kaydı Sorgulama

Hizmetini tamamladıktan sonra emekli olmasına rağmen herhangi bir işte çalışmaya devam edenler, çalışmış oldukları zaman süresi içerisinde SGDP adı verilen bir primi ödemek zorundadır.

Hizmetini tamamladıktan sonra emekli olmasına rağmen herhangi bir işte çalışmaya devam edenler, çalışmış oldukları zaman süresi içerisinde SGDP adı verilen bir primi ödemek zorundadır. 2022 senesinde SGDP kesintisi ne kadar? Tescil kaydı sorgulama işlemleri nasıl yapılır? Bu soruların cevapları ve çok daha fazlası makalenin devamında...

2022 senesi içerisinde uygulanacak asgari ücret zam tutarının belli olmasından sonra asgari ücretle çalışan ve vatandaşın cebine net bir şekilde 4253 liranın girmesine karar verildikten sonra şimdi de gözler emekli olmuş ancak bir başka işte çalışmak zorunda kalan vatandaşların ödemekle yükümlü oldukları 2022 SGDP kesinti tutarı ne kadar? olacağına çevrildi.

Hizmetini tamamladıktan sonra emekli olmuş ancak yeterli gelire sahip olmadığı için bir başka işte çalışan milyonlarca vatandaş var. Bu yurttaşlar, SGDP adı verilmekte olan bir primi ödemekle yükümlüdür. SGDP, emekli olmasına rağmen herhangi bir işte çalışmaya devam eden vatandaşların çalışmış oldukları zaman süresi içerisinde ödemiş oldukları prim olarak adlandırılır. Ancak bu uygulamaya dahil olmak isteyen vatandaşların gerekli bazı koşulları yerine getirmesi gerekir. Peki 2022 yılında SGDP kesintisi ne kadar?

2022 SGDP Kesintisi Ne Kadar Oldu?

SGDP adı altında gerçekleştirilen kesintiler, yurttaşların bağlı oldukları sigorta kurumuna göre değişiklik gösterir. 4A sigorta bölümünde olanlarda bu kesinti oranı yaklaşık olarak %32 şeklinde karşılık buluyor. Bu oranın %7.5 işçinin maaşından kalanı ise genelde işverenin gelirinden kesiliyor. 2016 senesine kadar 4B bölümünde bulunan vatandaşlarda yüzde 10’luk bir kesinti gerçekleştiriliyordu. Ancak bu seneden itibaren çıkan yasaya göre ise bu durum artık iptal edildi. Bu sebeple daha önce kesinti yaşamış olan yurttaşlar, SGDP kesinti iptal dilekçesi verebilir.

Tescil Kaydı Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Tescil kaydı sorgulama işlemleri genel itibari ile e-devlet uygulaması üzerinden çok kolay bir şekilde yapılabiliyor. Tescil kaydı sorgulama açısından yapılması gerekenler aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır:

  • E-devlet uygulamasına giriş yapmak,
  • 4A, 4B ve 4C hizmet döküm belgelerini bulmak.

E-devlet uygulaması üzerinden tescil kaydı sorgulama işlemleri yapılabileceği gibi aynı şekilde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesi üzerinden de bu işlemler yapılabilir.