5.200 TL Beklentisi! Asgari Ücret Ne Zaman Belli Olacak?

5.200 TL Beklentisi! Asgari Ücret Ne Zaman Belli Olacak?

2021 yılının son günlerinde en çok merak edilen konuların başında asgari ücret zammı geliyor. Son dönemde artan enflasyon ve hayat pahalılığından dolayı ücretin ne seviyeye çıkarılacağı merak konusu.

2022 yılında uygulanacak asgari ücretin belirlenmesine ilişkin olarak yapılacak resmi toplantılar Aralık ayında başlayacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, önümüzdeki ay içerisinde farklı tarihlerde birkaç bir araya gelerek yeni yılda uygulanacak asgari ücret üzerinde anlaşmaya varacak. Peki, asgari ücret ne zaman açıklanacak? Zam beklentisi ne düzeyde? İşte detaylar…

3513.jpg

Aralık Ayının Sonunda Açıklanacak

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Aralık ayında toplanmaya başlayacak. İlk toplantının tarihi henüz belli olmadı. Ancak toplantının ilk hafta gerçekleşmesi bekleniyor.

3 veya 4 kez yapılacak toplantı sonrasında 2022 yılında uygulanacak asgari ücret netleşmiş olacak ve Aralık ayının son günlerinde açıklanacak.

DİSK 5.200 TL Talep Ediyor

2022 yılındaki asgari ücret beklentileri açıklanmaya başladı. DİSK, gerçekleştirdiği toplantı sonrasında Genel Merkezi’nden açıklama yaparak asgari ücretin 5.200 TL’ye yükseltilmesi gerektiğini duyurdu.

2022’de Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Asgari ücretle ilgili olarak toplumun her kesiminin büyük bir beklentisi bulunuyor. Zira Türkiye’de iş gücünün büyük bir bölümü asgari ücretle çalışıyor. Son dönemde artan kur ve enflasyon karşısında maaşlar erimeye devam ediyor. Bu doğrultuda alım gücü de azalıyor.

Yeni yılda uygulanacak asgari ücretle ilgili hükümet kanadında da açıklamalar gelmeye devam ediyor. Asgari ücrete gelecek zammın enflasyonun üzerinde olması, vatandaşların gelir seviyelerinin ve alım güçlerinin yükseltilmesi hedefleniyor.

Vergi Kaldırılacak Mı?

Asgari ücretten vergi alınmamasına yönelik tartışmalar da devam ediyor. Konuyla ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, birtakım açıklamalarda bulundu.

Vergi düzenlemesi üzerinde çalışmaların devam ettiğini, kimi vergilerin kaldırılması için yasal düzenleme gerektiğini kimi vergilerin kaldırılması için Cumhurbaşkanının onayının yeterli olduğunu ayrıca alternatif vergi modelleri konusunda çalışma yürüttüklerini ifade etti.

cdscs.jpg

Enflasyon Üzerinde Artış Olursa Ne Olur?

Yeni yılda asgari ücret zammının enflasyonun yaklaşık 6-7 puan üzerinde olması bekleniyor. Yılsonunda enflasyon oranı yüzde 20 olarak açıklanırsa, maaş zammı yüzde 27’ye kadar çıkabilir. Bu durumda net asgari ücret 3.500 TL’nin üzerine, brüt asgari ücret ise 4.400 TL’nin üzerine çıkmış olacak.