ABD'li Yetkili, Rusya'nın Ukrayna'da Beklediğinden Daha Fazla Direnişle Karşı Karşıya Olduğunu Söyledi

ABD'li Yetkili, Rusya'nın Ukrayna'da Beklediğinden Daha Fazla Direnişle Karşı Karşıya Olduğunu Söyledi

Üst düzey bir ABD'li savunma yetkilisi 25 Şubat Cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın başkent Kiev'e ilerleyiş de dahil olmak üzere Ukrayna'yı işgalinde Moskova'nın beklediğinden daha fazla direnişle karşı karşıya olduğunu ve ivmesinin bir kısmını kaybettiğini söyledi.

Cuma günü Rus füzeleri Kiev'i vurdu, aileler sığınaklarda sindi ve yetkililer sakinlere Ukrayna'nın başkentini belediye başkanının şehirde sabotajcılarla başladığını söylediği bir saldırıdan korumak için Molotof kokteylleri hazırlamalarını söyledi.

Ancak isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan ABD'li yetkili, Rusya'nın Washington ve Kiev'in hükümetin kafasını kesmeyi ve bir kukla rejim kurmayı amaçladığını söylediği bir saldırı başlatma çabası için karışık bir tablo önerdi.

Üst düzey savunma yetkilisi, "Ukraynalılar tarafından Rusların beklediğinden daha büyük bir direniş olduğunu değerlendiriyoruz" diyerek, Ukrayna'nın ordusunun komuta ve kontrolünün "sağlam kaldığını" da sözlerine ekledi.

"Kiev'de, yapabileceklerini düşündüklerine inandığımız kadar hızlı ilerlemiyorlar. Bununla birlikte, Kiev'de ilerlemeye çalışmaya devam ediyorlar."

Yetkili, yine de Rusya'nın Ukrayna çevresinde konuşlanmış kuvvetlerinin çoğunluğunu henüz harekete geçirmediğini ve yaklaşık üçte birinin saldırıya "taahhüt edildiğini" değerlendirdiğini söyledi.

Yetkili, Mariupol'un batısındaki bir Rus amfibi saldırısının "potansiyel olarak binlerce deniz piyadesini orada karaya çıkardığını" belirtti.

ABD ayrıca şimdiye kadar toplam 200'den fazla füze fırlatıldığını gözlemledi.

Yetkili, Rus hedeflerinin çoğunun Ukrayna askeri tesislerine yönelik olmasına rağmen, füzelerin bir kısmının sivil yerleşim bölgelerine indiğini söyledi.

Yetkili, Ukrayna ordusunun savaştığını söyledi.

Yetkili, "Ülke için savaşıyorlar" dedi ve Rusya'nın Ukrayna üzerindeki hava sahasının kontrolünü henüz kurmadığını veya elektronik savaş yeteneklerinin kapsamını kullanmadığını belirtti.

Yetkili, "Genel olarak Ruslar biraz ivme kaybetti" dedi.

Yetkili, birkaç yüz Amerikan vatandaşının son 24 saat içinde Ukrayna'yı terk ettiğini söyledi.