Aile Hekimi E-Devlet ile Aile Hekim Bilgisi Sorgulama- Değiştirme İşlemleri

Aile Hekimi E-Devlet ile Aile Hekim Bilgisi Sorgulama- Değiştirme İşlemleri

Günümüzde artık birçok işlem internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu işlemlerden biri de aile hekimi sorgulama ve değiştirme işlemidir. Özellikle pandemi sürecinde hastanelere gitmeye korkar olduk. Durum böyle olunca birçok işlemi internet üzerinden gerçekleştirmeye başladık.

E-devlet ve E-nabız uygulamaları üzerinden aile hekiminizi sorgulamayabilir ve istediğiniz zaman hekim değişikliği yapabilirsiniz. Birçok insan e-devlet üzerinden aile hekimi sorgulama işlemini yapamamaktadır. Yazımızda bu konu hakkında detaylı bilgi verilecektir.

E-Devlet Aile Hekimi Sorgulama

E-devlet üzerinde kolayca aile hekimi bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz. E- devlet üzerinden aile hekimi sorgulamak için mutlaka E-devlet şifrenizin olması şarttır. E-devlet şifrenizi PTT şubelerine giderek kolayca alabilirsiniz.

E-devlet üzerinden aile hekimi bilgilerini sorgulamak için bilgisayardan ya da telefonunuzdan E-devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme kimlik kartı bilgileriniz ile giriş yapın. Sonrasında ise arama kutucuğuna “Aile Hekimi Bilgisi Sorgulama” yazmanız gerekmektedir. Açılan sayfada aile hekimi bilgilerini ve aile hekiminin çalıştığı kurumun adres bilgilerini kolayca bulabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Aile Hekimi Değiştirme

Birçok kişi aile hekiminden memnun kalmamakta ve hekim değiştirmek istemektedir. Ancak bunu nasıl yapacağı hakkında bilgisi yoktur. E-devlet üzerinden kolayca aile hekiminizi değiştirebilirsiniz.

Aile hekimi değişikliği yapmanız için bazı şartlar bulunmaktadır. Mesela bir aile hekimine 4000 bin vatandaş kayıtlı ise, o aile hekimini seçemezsiniz. Aile hekimi değiştirme işleminizi üç ayda bir yapma hakkınız vardır.

Aile hekimi değiştirme işlemlerinizi ayın 5’i ile 21’i arasında yapmanız gerekmektedir. Bu tarihler haricinde yapılan başvurularda bu tarihler arasında onaylanmaktadır. Aile hekimi değiştirme talebinde bulunduğunuz anda, hekim değiştirme işleminiz onaylanana kadar değişiklik yapabilirsiniz. Ancak başvuru talebiniz onaylanırsa iptal etme hakkınız yoktur. Bu işlemi tekrarlamak için en az üç ay beklemeniz gerekecektir.

Aile hekimi değiştirmek için şifreniz ile E-devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan hemen sonra üstte bulunan arama kutusuna “Aile Hekimi Değiştir” yazın. Daha sonra açılan sayfada sizden istenilen bilgileri girin ve talebinizi onaylayın. Bu işlemin onaylanması sağlık kuruluşunuza bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Aile hekimi seçerken dikkatli davranmanız gerektiğini unutmayın.