AK Parti’ye Yakın Anket Şirketinden Cumhur İttifakı’na Şok!

AK Parti’ye Yakın Anket Şirketinden Cumhur İttifakı’na Şok!

AK Parti ve doğalında Cumhur İttifakı’na yakınlığı ile bilinen ORC Araştırma şirketinin anket sonuçları şok etti. Cumhur İttifakı lehine her zaman iyimser olarak kabul edilen şirketin anketinden Erdoğan’ı üzecek sonuç çıktı.

İktidara yakınlığı ile bilinen ve yaptığı her ankette Cumhur İttifakı’nı diğer anket şirketlerine göre çok daha iyimser olarak gösteren ORC Araştırma şirketinin 13-18 Temmuz aralığında yaptığı anketi açıklandı. Açıklanan ankette Cumhur İttifakı’nın ciddi erimeler yaşadığı görülürken; bazı gazeteciler tarafından yapılan yorumlarda ORC’nin verdiği oranların AKP’nin bittiğinin göstergesi olarak kabul edildi.

1560249753317-asa.jpg

ORC Araştırma Şirketi yaptığı anketin bilgilerini paylaşırken; bu anketin 13-18 Temmuz tarihleri arasında yapıldığını not etti. 36 ayrı ilde gerçekleştirilen ankete katılımcı olarak 4520 kişinin dahil edildiği belirtilen ankette Gelecek Partisi ve Memlekete Partisi’nin oranları da dikkat çekici seviyede oldu.

Gazeteci Gökhan Özbek Değerlendirdi!

ORC Araştırma şirketinin 13-18 Temmuz tarihleri arasında 4520 kişi ile yaptığı anketin sonuçları şok etkisi yarattı. Yapılan anketin sonucuna göre AKP % 33,4 oy alırken, CHP % 25’de kaldı. Kararsızların dağıtılmasıyla elde edilen sonuçlara göre İYİ Parti’nin oy oranı % 12,5 olarak açıklanırken; MHP’nin oranı % 9,8 ve HDP’nin oranı ise % 8 olarak açıklandı. Buna göre Cumhur İttifakı’nın oy oranı toplamı % 43,2 olurken, ORC Araştırma şirketinde Cumhur İttifakı’nın bu oranı ittifak için kötü bir haber olarak değerlendirildi.

1431490-cover.jpeg

Bilindiği üzere Cumhur İttifakı’na yakınlığı olan ve yaptığı anketlerde her zaman Cumhur İttifakı’na karşı daha iyimser bir tablo çizen ORC Araştırma’nın son anketi gazeteci Gökhan Özbek’in de dikkatini çekti. Cumhur İttifakı’nın ankete göre aldığı oy oranına dikkat çeken Özbek; % 43,2 oranının AKP için kötü olduğunu söyledi. ORC şirketinde Cumhur İttifakı’nın aldığı oy oranını şaşkınlık ile karşılayan Özbek; “AKP bu sefer toptan gidici” yorumunda bulundu.

Gelecek Partisi’nden Sürpriz!

Son aylarda yapılan anketlerde Gelecek Partisi’nin beklenen çıkışı yapamadığı gözlemlenirken ORC Araştırma’nın anketinde ise bu partiye % 2,9 oran raporlandı. Anketlerde büyük yükseliş yaşayan Deva Partisi ise ORC’nin anketinde Gelecek Partisi’nin altında kaldı. Gelecek Partisi bu ankete göre % 2,9 oy alırken, Deva Partisi ise % 2,2 oy aldı. Anketin bir diğer sürprizi ise Memleket Partisi oldu ve Muharrem İnce’nin partisine anketten % 1,5 çıktı. İşte o anket;

e7avkdmxeaa-aw0.jpg