Araba sahibi olmak isteyenler dikkat o markalardan önemli açıklama geldi

Araba sahibi olmak isteyenler dikkat o markalardan önemli açıklama geldi

Araç sahibi olmak isteyenleri hayal kırıklığına uğratacak kötü bir haber geldi. Sektörün en önemli araba markalarından gelen ortak açıklamaya göre, birçok marka üretimi durdurma kararı aldı.

Durdurma kararının sebebi ise elektrik kısıtlaması ve çip krizi gerekçe gösterildi. Geçtiğimiz aylarda da yaşanan çip krizi sebebiyle durdurulan üretimin tekrar durması da büyük bir endişe yarattı. Peki, hangi markalar o açıklamaları yaptı?

OTOMOBİL MARKALARI ÜRETİMİ DURDURDU!

Salgın süresince üretimin yavaşlamak durumunda kalması sebebiyle yaşanan çip krizi bitmek bilmiyor. Pandemi dönemi otomobil firmalarını da etkilemeye başladı. Resmi olarak yapılan açıklamaya göre çip krizi ve elektrik sıkıntısı sebebiyle otomobil üretimi durduruldu. Milyonlarca vatandaşın almak istediği Ford Otosan, Hyundai, Man gibi markalar üretimi durdurma kararı aldıklarını duyururken Bursa’da bulunan Oyak Renault’da 2 hafta üretime ara vereceğini açıkladı.

Çip krizi sebebiyle durdurulan otomobil üretiminin 3 günlük bilançosunun 1 Milyar dolar olabileceği iddia ediliyor. Çip krizi ve elektrik kısıtlaması sebebiyle üretim 1 hafta duracak. Bursa’da bulnan Tofaş ‘da 1 hafta üretime ara verme kararı aldıklarını belirtti. ABD’de bulunan çip üreticisi GlobalFoundries geçtiğimiz aylarda 2022 yılına çiplerin yetişeceğini belirtmişti. Ancak sekteye uğrayan çip eksikliği sebebiyle otomobil üretimlerine ara verilmesine karar verildi. Henüz ne zaman başlayıp ne zaman biteceği belirsiz olan ara için gözler otomobil firmalarından gelecek açıklamaya çevrildi.