Araç Alacaklara Müjde! Büyük İndirim Geliyor!

Araç Alacaklara Müjde! Büyük İndirim Geliyor!

Araç satışlarında yaşanan durgunluğa sektörün içinden isimler cevap verdi. Koronavirüs nedeniyle araç satışında son haftalarda düşüşler yaşandığı belirtilirken; Kasım ayında çok ciddi satışların yaşanması bekleniyor.

Eski Oyder Başkanı - Gülan Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gülan sektöre dair hem merak edilen sorulara cevap verdi, hem de önümüzdeki aylarda sektörü neler beklediğini açıkladı. Geçen senenin sonlarına doğru ciddi şekilde artış gösteren kur nedeniyle araç talebinde ciddi azalma olduğunu belirten Gülan, Kasım ayı ile birlikte araçlara % 4-7 arasında zamlar yapıldığını söylerken; % 5 zam daha yapılmasının ön görüldüğü; ancak kurda düşüşle birlikte bu zamlardan vazgeçilebileceği düşünülüyor.

nazl-lifan-araba.jpg

Pazarda Geçmişteki Kadar Yoğun Talep Yok!

Sektörde yaşanan durgunluk için düşüncelerini açıklayan bir diğer isim ise Ferhat Albayrak oldu. Minoto ile Albayrac’ın CEO görevini üstlenen Ferhat Albayrak, araç satışında trafiğin azaldığını söyleyerek özellikle başlangıç ve orta segment araçlarda böylesi bir durumun yaşandığını ifade etti. Pazarda ciddi bir durgunluk olduğundan bahseden Albayrak; yaşanan hareketliliği ise eskiden verilen siparişlerin olduğunu ifade etti.

1043929728-0-163-3077-1828-1000x541-80-0-0-c766d8e07c5a5db48f17b5014ec3ff90.jpg

Daha önce sipariş vererek sırada bekleyenlerden dolayı pazarda bir hareketlilik göründüğünü ifade eden Albayrak, dövizin düşmesi ile birlikte müşterinin fiyatlarda düşüş beklediğini söylerken; bunun yapılması halinde müşterinin çok iyi tepkiler verdiğini söyleyerek; ikinci el araç piyasasına dair de fikirlerini belirtti. İkinci el piyasasında yükselmeler olduğunu ve % 15 kadar köpük fiyatların olduğunu belirten Albayrak, bu köpüğün azalması ile birlikte satışların bu piyasada ciddi artış göstereceğini ifade etti.

Kasım Ayında Beklenti Büyük! Yeni Sistemle Büyük İndirim!

2020 yılı Kasım ayı verilerine dair açıklamada bulunan EBS Danışmanlık Genel Müdürü Erol Bilecik, geçen yılın 11. ayında yaklaşık 58 bin adet satışın yapıldığını ifade etti. Bu sene ciddi düşüşlerin hem sıfır hem de ikinci el piyasasında yaşandığını ifade eden Bilecik; bu yıl Kasım ayında 95 bin satış öngördüklerini söyledi. Fiyat artışları nedeniyle satışların bir hayli azaldığını söyleyen Bilecik; dövizin düşmesini ve bununla birlikte ikinci el piyasasında da ciddi düşüşler beklediklerini ifade etti.

2020-avrupa-arac-satis-rakamlari.jpg

Kurda yaşanacak olan düşüşle birlikte ayrıca ikinci el piyasasında çok ciddi bir düşüşün olacağını söyleyen Erol Bilecik, kurdaki düşüşten daha büyük bir düşüşün yaşanacağını ifade etti. Ayrıca yeni gelmesi beklenen sisteme dair de açıklama yapan Bilecik, bu sistemle birlikte aracını 2 yıl satmam sözüne karşılık % 30 ve 5 yıl satmama sözüne karşı da % 50 ÖTV indirimi uygulanabileceğini ifade etti.