Araştırmacılar, daha fazla baklagil yemenin hayatınıza 10 yıl eklemenize yardımcı olabileceğini söylüyor.

Araştırmacılar, daha fazla baklagil yemenin hayatınıza 10 yıl eklemenize yardımcı olabileceğini söylüyor.

En büyük kazançlar da tam tahıllar ve kuruyemiş yiyerek elde edilecektir. Araştırmacılara göre, kırmızı et yerine baklagilleri seçmek , bir kişinin yaşam beklentisini on yıldan fazla artırmaya yardımcı olabilir...

Salı günü PLOS Medicine dergisinde yayınlanan bir çalışmada,Norveç'teki Bergen Üniversitesi'nden bir ekip, tipik bir Batı diyetinden diyetleri optimize etmeye" kadar uzun süreli değişikliklerin "genç yetişkinler için on yıldan fazla bir süreye" dönüşebileceğini buldu. Daha yaşlı insanlar için kazanımlar daha küçük ama yine de önemli olacaktır.

Uzmanlar, Kalbiniz için en iyi yiyecekleri söyledi

Optimal ve tipik Batı diyeti arasındaki orta nokta olarak tanımladıkları bir fizibilite yaklaşımı diyeti bile, yaş gruplarında her iki cinsiyet için yaşam beklentisinde %7 veya daha fazla artış içerir. Yazarlar meyve, sebze, kepekli tahıllar, rafine tahıllar, kabuklu yemişler, baklagiller, balıklar, yumurtalar gibi diyetteki sürekli değişikliklerle yaşam beklentisinin nasıl değiştiğini tahmin etmek için 2019 Küresel Hastalık Yükü çalışmasından ve "yaşam tablosu metodolojisinden" elde edilen verileri kullandılar. , süt ve süt ürünleri, kırmızı et, işlenmiş et ve şekerli içecekler. 20 yaşından itibaren, ABD'de optimal beslenmeye başlayan bir kadın ömrünü on yıldan fazla, bir erkek ise 13 yıl uzatabilir.

cocuk-istahsiz.jpg

Yaşam beklentisindeki en büyük kazanımlar, daha fazla baklagiller, tam tahıllar ve sert kabuklu yemişler ve daha az kırmızı et ve işlenmiş et yiyerek elde edilecektir.60 yaşında optimize edilmiş bir diyete geçmek, yaşam beklentisini kadınlar için sekiz yıl ve erkekler için yaklaşık dokuz yıl artıracaktır. 80 yaşındaki insanlar 3.4 yıl kazanacak ve tipik bir fizibilite yaklaşımı diyetine geçiş, ABD'den 20 yaşındaki kadınlar için yaşam beklentisini 6,2 yıl ve erkekler için 7,3 yıl artıracaktır. Araştırmacılar, Food4HealthyLife hesaplayıcılarının şöyle olabileceğini belirterek, "Sürekli bir diyet değişikliği, hem optimize edilmiş hem de uygulanabilir değişiklikler için her yaştan insan için önemli sağlık kazanımları sağlayabilir. Kazançların, yaşamda diyet değişiklikleri ne kadar erken başlatılırsa o kadar büyük olacağı tahmin ediliyor" dedi. diyet seçimlerinin sağlık üzerindeki etkisini daha iyi anlamak için başkaları için yararlı bir araç..