Arkeologlar Ürdün'de Çölde 9 Bin Yıllık Bir Tapınak Buldu

Arkeologlar Ürdün'de Çölde 9 Bin Yıllık Bir Tapınak Buldu

Ürdünlü ve Fransız arkeologlardan oluşan bir ekip Salı günü, Ürdün'ün doğu çölündeki uzak bir Neolitik bölgede yaklaşık 9.000 yıllık bir tapınak bulduğunu söyledi.

Ritüel kompleksi, "çöl uçurtmaları" olarak bilinen büyük yapıların veya vahşi ceylanları katletmek için kullanıldığına inanılan toplu tuzakların yakınında Neolitik bir kamp alanında bulundu.

Bu tür tuzaklar, bir kapalı alana doğru birleşen iki veya daha fazla uzun taş duvardan oluşur ve Orta Doğu'nun çöllerine dağılmış halde bulunur.

Projenin eş direktörü Ürdünlü arkeolog Wael Abu-Azziza, "Site, öncelikle koruma durumu nedeniyle benzersiz" dedi. "9,000 yaşında ve her şey neredeyse sağlamdı."

Türbenin içinde antropomorfik figürler taşıyan iki dikili taş oyulmuştu; bunlardan birine "çöl uçurtması"nın bir temsili, ayrıca bir sunak, ocak, deniz kabukları ve ceylan tuzağının minyatür modeli eşlik ediyordu.

Araştırmacılar yaptığı açıklamada, tapınağın "şimdiye kadar bilinmeyen bu Neolitik popülasyonların sembolizmine, sanatsal ifadesine ve manevi kültürüne yepyeni bir ışık tuttuğunu" söyledi.

Açıklamada, sitenin tuzaklara yakınlığı, sakinlerin uzman avcılar olduğunu ve tuzakların "bu marjinal bölgedeki kültürel, ekonomik ve hatta sembolik yaşamlarının merkezi" olduğunu gösteriyor.

Ekip, Ürdün'ün Al Hussein Bin Talal Üniversitesi ve Fransız Yakın Doğu Enstitüsü'nden arkeologları içeriyordu. Alan, 2021'deki en son kazma sezonunda kazılmıştır.