Bakan Açıkladı! Yakacak Yardımı Yapılacak!

Bakan Açıkladı! Yakacak Yardımı Yapılacak!

İhtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik yardımlar devam ediyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yapılacak olan yardımlar hakkında açıklamalarda bulundu. İşte detaylar…

Devletin ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara yardımları farklı kalemler adı altında devam ediyor. Özellikle salgın sürecinden geçilen bu dönemde, yardımlar sayesinde geçimlerini sağlayan pek çok kişi bulunuyor. Kış aylarının yaklaşması ve havaların soğuması ile birlikte vatandaşlar yakacak konusunda problemler yaşamaya başladı. Binlerce kişi devletin yakacak yardımlarını merak ediyor ve bu yönde araştırmalar gerçekleştiriyor. Peki, devlet hangi yardımları sunuyor? Başvurular nereye yapılıyor? Yardım miktarı ne kadar? İşte detaylar…

devlet-yakacak-odun-komur-destegine-nasil-basvurulur-yardim-almak-icin-gerekli-sartlar-nelerdir.jpg

2.5 Milyar TL Destek Verilecek

Aile Bakanı Derya Yanık, açıklamasında kış ayları süresince, yakacak yardımı ve elektrik yardımı ile toplam da 2.5 milyar TL’ye varan desteğin vatandaşlara ulaştırılacağını ifade etti. Yıl boyunca desteklerin düzenli bir şekilde aktarılmaya devam ettiği belirtti.

Bakan Yanık, yakacak yardımı adı altında ihtiyaç sahibi vatandaşlara kömür yardımı sağlanacağını ifade etti. Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’ndan tahsis edilen ve değeri 1.6 milyar TL’yi bulan kömürün vatandaşlara ulaştırılacağını söyledi.

Elektrik Tüketim Desteği Verilecek

Bakan Yanık, sosyal yardımların tüm Türkiye’de hızlı ve etkin bir şekilde yerlerine ulaştırılacağının altını çizdi.

Kış ayları boyunca vatandaşlara elektrik tüketim desteğinin de devam edeceğini, 2019 yılından beri sunulan elektrik yardımının 6 milyar TL’ye ulaştığını, 2021 yılı Kasım ayından itibaren 4 ay boyunca desteğin süreceğini ve bu süreçte 920 milyon TL’lik destek verileceğini ifade etti.

Yardımlardan Nasıl Yararlanılır?

Devletin ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik sunmuş olduğu yardımlardan yararlanmak isteyen vatandaşların e-devlet üzerinden başvuru yapması gerekmektedir.

Hane içinde kişi başına düşen gelirin, asgari ücretin 1/3’ün az olması şartı aranmaktadır.

Düzenli olarak Elektrik Tüketim Desteği alan kişilerin herhangi bir başvuru yapması gerekmemektedir. Fatura ve kimlik belgeleri ile PTT şubelerine gitmeleri yeterlidir.

ewfw.jpg

Ne Kadar Yardım Yapılıyor?

Yardım miktarında pek çok kriter bulunmaktadır. Bulunan bölgenin iklim koşulları, önceki dönemlere ait yardım miktarları ve kömürün ısıl değeri yardım miktarı üzerinde belirleyici. Tüm bunlar dikkate alınarak Hazine ve Maliye Bakanlığı miktarı belirlemektedir.