BAŞVURAN HERKESE 2775 TL SGK'LI İSEN 917 TL HEMEN YATIYOR

BAŞVURAN HERKESE 2775 TL SGK'LI İSEN 917 TL HEMEN YATIYOR

Yakın zamanda bir yakınını kaybetmiş isen cenaze masraflarını karşılamak için cenaze yardım parası alabilirsiniz. Vefat eden kişinin yakınlarının başvurması sonucunda verilen bu para cenaze yardımı adı altında Devlet tarafından ödenir...

Herkesin alabileceği bu para için belirli şartlar vardır. Öncelikle cenaze yardım parası yasaldır. TUİK Tarafından açıklanan enflasyon oranına göre değişen bu ücret bu yılda emekli sandığına bağlı kişilerin vefat etmesi sonucu Alınacak ise 2775 Türk lirasıdır. Kişi SGK'lı ise bu ücret 2021 yılı için 917 Türk lirası olarak belirlenmiştir.

Bu yardımı almaya hak kazanmış iseniz kişilerin ölüm tarihinin belirtildiği Dilekçe ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Cenaze yardım parası alabilmek için başvurular SGK İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik merkezine yapılmaktadır.

sgkdan-alakacli-olabilirsiniz-herkes-basvuruyor.jpg

PEKİ GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR ?

Bu yardımda yararlanabilmek için ölümün gerçekleşmesinden itibaren beş yıl içinde başvuruda bulunmanız gerekmektedir beş yılı geçen sürelerde hak kaybı meydana gelmektedir. Cenaze yardım parası için başvurular cenaze işlemleri tamamlandıktan sonra gerçekleşmektedir. Gerekli evraklar ise Şöyledir; Cenaze yardım parasına başvuru formu, bu formun muhtarlıktan imzalı ve onaylı alınması gerekmektedir. Ölen kişiye ait ölüm belgesi, başvuru yapan kişinin kimlik belgesi Cenaze yardım parasını alacak kişiler sırasıyla eşleri çocukları anne ve babası kardeşleri ve cenaze kaldıran kişilerdir.